Olumsuzluklar bir tarafa, umut var bu dünyada

Çevresinden ve okuduklarından beslenen yürekler her zaman başarıya giden yolda güzel adımlar atarlar. Mustafa Kemal Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olan sevgili Bahar Gül, adı gibi kalbi rengarenk bahar çiçekleriyle donatılmış, yüreği kıpır kıpır bir genç… “Yürekler Dile Geldi” ortak kitabımızla birlikte “Gidenlerin Ardından” yazısı ile yazarlığa ilk adımlarını atmıştı. Yaşamında her ne kadar acılar yaşadıysa da çevresine karşı sorumlu, umudunu koruyan bir birey. Benimle bu yazısını paylaştığında mutlu oldum. Gençlerimiz, kitaplarla, sanatla, edebiyatla ne kadar ilgilenirse o kadar sağlıklı güzel bir gelecek olacaktır. Bu anlamda sevgili Bahar Gül gencimizi kutluyorum. Biliyorum ki, hep okuyarak kendini yineleyecek, yazıları, şiirleri Türk Edebiyatında yerini alacaktır. “Olumsuzluklar Bir Tarafa, Umut Var Bu Dünyada” deneme yazısıyla siz değerli okuyucuları baş başa bırakıyorum.

Nebih Nafile

Olumsuzluklar Bir Tarafa, Umut Var Bu Dünyada

İnsanlar, genelde başlarına gelen olaylardan yakınır, ah vah ederler. Yaşamın istedikleri gibi gitmediğini, her türlü olumsuzluğun onları bulduğunu düşünür, sızlanarak anlatırlar. Ama, aslında onların yapabilecekleri bir şey vardır. O da sakin, sessiz bir liman aramak yerine, gemilerini fırtınaya karşı donatmaları, yani önceden gereken tedbirleri almaları gerekiyor. Ve bence, insanın başına her türlü olay gelebilir, doğaldır. Ancak dediğim gibi insan her türlü gelecek fırtınaya karşı gemisini donatmalı… Ve her olumsuzluk karşısında, karaya bağlamamalı. Yani, öyle olumsuz düşüncelere dalıp gitmemeli, olumsuz eylemlerde bulunmamalı. Ben her şeyin bir çaresinin bulunacağı pencereden bakarım. Bu dünyada çaresi olmayan tek şey ölümdür. Diğer şeyler mal, mülk geçici şeylerdir. Hastalık da tedavi edilir. Belki zaman alır ama ona da pozitif enerji, olumlu bakış açısı ve daima “iyiyim” demesi… Evet, iyiyim demesi, ruhen de iyi olması, ruhen de iyi olmasını sağlayacaktır.

Örneğin, hele ki bu zamanda, etrafımızda, çevremizde birçok hastalıklı insan görüyoruz. Kimi ilaç tedavisi alıp geçiyor hastalığı, kimi ise kanserli. Kanserli bir insan ya irsidir ya da dediğim gibi karalar bağlamıştır. Karalar bağlayan, her zaman olumsuz, negatif, kara düşünceli insanlara bakın, hastalık onlardan ya kaçınılmaz olur ya da bir gün ilerde gelip onları bulur. Oysa hayat dert, sıkıntı, isyandan yana değil. Ve hayat gelip geçici olarak elimize geçmiş bir mücevherdir.

Bir şey olmuyorsa bir gün mutlaka olacağına varır. Paulo Coelho şöyle der: “Bir şeyi gerçekten isterseniz, bütün evren onu gerçekleştirmek için iş birliği yapar.” Yani “Ben iyileşecem” de iyileşiverirsin zamanla. Ben şu mesleği olacağım de sabır, kararlılık ve azimle olursun (tabi sabır çok önemli)

Hiçbir zaman umudunu kaybetmeden yürü. Ve unutma! Hayat her şeye rağmen devam ediyor. Kaldır başını, dik yürü. “Biz ki, her düştüğümüzde kalkan insanlarız” de kendi kendine… Umutla kalın.

zor zamanda olsan da

darlığa düşsen de,

hani olur ya, darlığa düşer,

düğüm düğüm olur boğazın

işte sakın eksik etme

sol yanından umudu.

çünkü her şeyden önce inan

inan ki güzel günler yakın de

inan ki umut dolu günlere merhaba de

sıcak bir gülümseme olsa da esirgeme sakın.

umut sende, ümit sende, yaşam sende ey insanoğlu.

biz ki, var olduğumuz kadar iyi,

dünyada var olduğumuz süre değerliyiz.

ve şunu da unutma!

içindeki iyiliği çıkar ortaya

savur hayatın dört bir yanına

karış hayatın akışına

ve sen insanoğlu umut ol, yeşer

var ol, ümit ol

ümit et ki, yarınların olsun

umut ol ki, nice canlar kazansın.

Beni destekleyen değerli şair Nebih Nafile hocama, aileme ve bu duyguları bana küçüklüğümde aşılayan değerli Türkçe hocam Ümit Şen’e sonsuz teşekkürler ve saygılarımla…

BAHAR GÜL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube