Sınav kaygısı

Öğrenilen bilginin sınav sırasında etkili bir biçimde kullanılmasını engelleyen ve başarının düşmesine yol açan yoğun kaygı durumudur.

Sınav kaygısı aslında gerekli ve faydalıdır. Öğrenciyi öğrenmeye, bir amaç edinmeye motive eder. Faydalı olmayan az ve aşırı kaygıdır. Aşırı sınav kaygısı başarısızlığa neden olur. İstenilen kaygı orta düzey kaygıdır.

SINAV KAYGISININ BELİRTİLERİ

ZİHİNSEL BELİRTİLER; Felaket yorumları içeren düşünceler, unutkanlık, dikkati toplayamama, konuları hatırlamakta güçlük gibi..

DUYGUSAL BELİRTİLER; Gerginlik, sinirlilik, karamsarlık korku hali, panik, kontrolü yitirme hissi, güvensizlik, çaresizlik ve heyecan gibi..

DAVRANIŞSAL BELİRTİLER; Kaçma (ders çalışmayı bırakma, sınavı yarıda bırakma) kaçınma (ders çalışmayı erteleme, sınava girmeme) gibi..

SINAV KAYGISININ NEDENLERİ

Yanlış Ders Çalışma Alışkanlıkları;

Plansız ve programsız ders çalışmak başarısızlığın en önemli kaynağıdır. Öğrenmek ve bu öğrenilen bilgiyi kullanmak da zor bir süreçtir. Kişi de kalıcı öğrenme ve bunu pratiğe dökebilme becerisi kazanılmadığında kişinin motivasyonunun düşmesine neden olur. Sınava çalışmaya geç başlama konuların yetiştirilememesi veya erken başlanmasına karşın zamanı etkin kullanılması nedeniyle konuların yetiştirilememesi, konu tekrarın yapılamaması kaygıyı artırır.

Sınava Çok Fazla Anlam Yüklenmesi-Başarısızlık Korkusu:

Kişinin potansiyellerine uygun olmayan amaç belirlemesi ya da sınavı kendini kanıtlayacağı bir platforma dönüştürmesi de kaygı düzeyini yükseltir. Başarısız olma korkusunu yoğun yaşayan bireylerin, kendilerine olan güvenleri azalır ve kaygı düzeyi yükselir.

Yüksek kaygılı öğrencilerin düşünce biçimleri genelde şu şekildedir;

Acaba sınavı kazanabilecek miyim?

Arkadaşlarım kazanır da ben kazanamazsam, onların arasında nasıl dolaşırım?

Annem babam yemedi yedirdi, giymedi giydirdi,  benim için her şeyi yaptılar. Bütün ümitlerini bana bağladırlar, kazanamazsam onların yüzüne nasıl bakarım.

Daha hazır değilim,  vakit de çok kısaldı.

Sınavı düşündükçe   ruhum daralıyor, içim  sıkılıyor, ne yapabilirim ki ?

Kafamı toplayamıyorum,  okuduklarımı anlayamıyorum.

Galiba sınavı kazanamayacağım.

Çalışmak istediğimde bu düşünceler akla geliyor ve çalışamıyorum.

Ne olacak benim halim?

Aile ve Çevrenin Beklentileri;

Ailelerin çocuklarından beklentilerini geniş tutması  ve çocuğun bunları gerçekleştiremeyeceği düşüncesi de kaygı düzeyini yükseltir. Ayrıca akrabalardan, komşulardan gelen sınavla ilgili yorum ve yargılar öğrencileri kaygıya düşürebilir.

SINAV KAYGISIYLA BAŞA ÇIKABİLMEK İÇİN;

Sınava planlı programlı çalışma-Hedef Koyma

Herkes bilir ki yönü olmayan gemi denizde kaybolur. Gerçekçi hedef koyulması; var olan performansımıza uygun bir alana yönelmemizi sağlayacaktır. Planlı ve programlı ders çalışan öğrencilerde sınavlara kaygısını daha iyi düzenlemiş şekilde girecektir.

Doğru Nefes Alma ve Gevşeme

Sınav girmeden ya da sınav sırasında kaygı düzeyinizin artarsa, birkaç kez derin nefes

alın. Ayrıca birkaç dakika gözlerinizi kapatarak sizi mutlu eden bir anıyı ya da bir yeri

hayal edin. Bu rahatlamanıza ve düşünce odağınızın değişmesine yardımcı olacaktır.

Zihnimizde Beliren Yanlış Düşünceleri Belirleme ve Bunları Değiştirme

Sınavı kazanamam? Anne babama, arkadaşlarıma, öğretmenlerime ne derim? Bu sınav benim için hayattaki son şansım gibi mantık dışı olan düşünceleri tespit edip bunları olumluları ile değiştirmek çok ciddi bir katkı sağlayacaktır.

Aile İçi Etkili İletişim:

Aile üyelerinin çocuklarıyla kuracakları sağlıklı iletişim çocukların sınavda yaşayacakları kaygıyı en aza indirmesinde büyük etkisi olacaktır.

Spor Yapma – Dengeli Beslenme-Uyku düzeni-Aktivitelere Katılma:

Öğrenci üzerindeki olumsuz enerjiyi atmak için bu faaliyetleri gerçekleştirmek rahatlatıcı olacaktır.

Son olarak değerli öğrenciler;

Sınavların sizin kişiliğinizin değerinin ölçütü olmadığını, sadece akademik başarınızı ölçeceğini lütfen unutmayın.

Değerli ebeveynler; Her anne baba çocuğunun başarılı olmasını ister. Bu süreci en iyi şekilde atlatmak için Uzman Desteği almaktan çekinmeyin..

Bunları da okuyabilirsiniz

Facebook
Twitter
YouTube