1 Eylül’e elektrik ve doğal gaz zamları damga vurdu!

İnsanların en temel ihtiyaçları arasında yer alan Elektrik ve Doğal Gaz’a yeniden zam yapılması vatandaşları çileden çıkardı. Sonbahar mevsiminin ilk ayı olan Eylül’ün ilk gününü zamlarla karşılayan vatandaşlar sosyal medya hesaplarından zamlara büyük tepki gösterdi.

TOLGA KORKMAZ
Elektrik ve Doğal Gaz bir kez daha zamlandı. Ortalama bir meskene dahi 400 ile 600 lira arasında gelen elektrik faturaları son zam birlikte biraz daha yükselecek. 1 Eylül’den itibaren geçerli olacak elektrik zammı yüzde 20 oranında oldu. Doğal Gaz’a ise yapılan zam oranı yüzde 20,4 oldu.
Vatandaşların isyan ettiği yeni zam oranlarıyla birlikte faturaların el yakacağını söyleyen vatandaşlar, “Artık bittik tükendik. Her gün yeni zamlarla gözümüzü açıyoruz. Maaşlara yapılan zamları zaten geri aldılar. Emekli maaşıyla insanlar nasıl geçinecek” diye sordular.
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Eylül itibarıyla geçerli olacak elektrik tarifesine yüzde 20
Konutlarda kullanılan doğalgazın birim fiyatı yüzde 20,4, sanayide yüzde 50,8 zam yapılırken elektrik üretiminde kullanılan doğalgazın birim fiyatında ise yüzde 49,5 artış yapıldığı açıklandı. Öte yandan elektrikte mesken abonelerinin tarifesine yüzde 20 zam geldiği de bildirildi. Sanayi abonelerindeki zam oranı yüzde 50 olurken, ticarethane abonelerinin tarifesinde yüzde 30’luk bir artış oldu.
DOĞAL GAZA 4. ZAM
Bilindiği üzere 2022 yılı hem elektrik hem de Doğalgaz için kara bir yıl olarak tarihe geçti. Önümüzde ki günlerde daha da zamlanacağı anlaşılan elektrik ve doğal Gaz fiyatları insanları ürkütmeye devam ediyor.
Doğal Gaz’a Ocak’ta yüzde 25, Nisan’da % 35, Haziran’da % 30 ve son olarak bugün Eylül’de % 20 zam geldi. Böylelikle 2022 yılı içinde toplam zam oranı %110’a ulaşmış oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir