2022 SUNULLAH ARISOY ŞİİR ÖDÜLÜ ŞABAN AKBABA’NIN

Hazırlayan: Nebih Nafile

Kuşadası Eğitim ve Geliştirme Vakfı (KEGEV) tarafından düzenlenen, seçici kurulunda Hidayet Karakuş, Ayten Mutlu, Ahmet Özer, Çiğdem Sezer ve Halim Yazıcı’nın yer aldığı ödül Şaban Akbaba’nın AĞIT KAHIR VE SEVDA adlı kitabına verildi.

Yaşamının son yıllarını Kuşadası’nda geçiren ve ölümünden sonra kendisine ait 5 bin kitabın, eşi Ülkü Arısoy tarafından Kuşadası Eğitim ve Geliştirme Vakfına bağışlanmasıyla vakıf bünyesinde adını taşıyan bir kütüphane açılan M. Sunullah Arısoy’un anısını yaşatmak amacıyla yirmi beş yıldır verilen ödüllerin gelecek yıllarda da sürdürülmesi için çalışmalar yürütülüyor.

M. Sunullah Arısoy Şiir Ödülü’ne daha önceki yıllarda Haydar Ünal, Mustafa Yıldız, Asım Öztürk, Zeynep Kurada, Ayten Mutlu, Turgay Fişekçi, Selahattin Yolgiden, Arzu K. Ayçiçek, Veysel Çolak, Muzaffer Kale, Ahmet Günbaş, İhsan Topçu, Ergül Çetin, Hakan Cem, Selami Karabulut, Can Sinanoğlu, Hüseyin Atabaş, Beytullah Kılıç, Çağın Özbilgi, Bekir Dadır ve Tataryen Lokman’a değer görülmüştü. Halim Yazıcı, Hilal Karahan , Ömür Özçetin, Gülümser Çankaya, Seçil Avcı ve Emin Kaya da KEGEV özel ödüllerine değer görülen isimler olmuştu.

ŞABAN AKBABA KİMDİR?

Şaban Akbaba, Kars-Arpaçay Bardaklı köyünde doğdu. Türkiye’nin çeşitli yörelerindeki köylerde ilkokul, Almanya’nın Hamburg kentinde (beş yıl) Türkçe ve Kültür Dersleri öğretmeni; üstün/ özel yetenekli çocukların eğitim aldığı Bursa Bilim ve Sanat Merkezinde dokuz yıl öğretmen, beş yıl yönetici olarak çalıştı.

Bursa Kültür Bülteni, Çinikitap ve Patikalar Dergisinin yayımlanma sürecine katkıda bulundu. Çinikitap Dergisi Yayın Kurulu, Pen Türkiye Merkezi ve Yazarlar Sendikası üyesidir. Bursa Yazın ve Sanat Derneği (BUYAZ) Kurucu Başkanı ve Danışma Kurulu üyesidir. BUYAZ Çocuk Yazını Atölyesi (Yeni adı: Daktilo Çocuk Edebiyatı Topluluğu), BUYAZ Çocuk Edebiyatı Atölyesi ve İnegöl Çocuk Edebiyatı Atölyesinin (Daktilo grubuyla birlikte) yürütücülüğünü yapmaktadır.

Gazi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden Prof. Dr. Fatih Sakallı yönetiminde, Gülizar İnce Ustaoğlu tarafından, Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Bağlamında Şaban Akbaba’nın Hayatı ve Eserlerinin İncelenmesi başlıklı tez çalışması gerçekleştirildi. (2018/YÖK Tez Merkezi/ 526285).

Birçok dergi, gazete ve antolojide şiirleri, öyküleri, yazıları yayımlanan Şaban Akbaba, birçok ödülün de sahibidir.

Ödüllerinden bazıları:

1985 15.Mut Karacaoğlan Kültür-Sanat Şenliği Öykü Birincilik,1985 İstanbul Akademi Kitabevi Çocuk Yazını Başarı, 1989 Eşkişehir, ‘Yunus Emre’nin Felsefesi’ Konulu Şiir Yarışması Birincilik, 1990 Petrol İş Sendikası 2. Geleneksel Şiir Yarışması Şeçici Kurul Özel Ödülü, 1990 Yunus Nadi Yayınlanmamış Röportaj Üçüncülük, 1995 Damar Dergisi ve Çankaya Belediyesi Çocuk Şiirleri Üçüncülük, 2016 Bursa Dergiler Platformu Bursa’dan Çocuk Edebiyatına Katkı Ödülü, 2022 M.Sunullah Arısoy Şiir Ödülü (Ağıt Kahır ve Sevda adlı kitabıyla)

Çocuklar ve Gençler İçin Yayımlanmış Yapıtları:

Kafessiz Bir Dünya, Güneşi de Getir, Bize, Kolonya Kokulu Mendil, Işığa Yolculuk, Sevgi Ana, Kardan Anne, Bilsemli Sanatçılar, Gülderen’in Dedesi, Maria’nın Sevdası, Bağdatlı Maymun, Eşref’in Böceği, Sihirli Pınar, Afacan Maymun, Vırvırak Ana’nın Düş Kapısı, Vırvırk Ana, Mavi Kuyruklu Gelincik, Değerli Taşlı Ayı, Bol Aşlı Tilki, Yardımsever Mırnav, Meraklı Vakvak Uçuşta, Meraklı Vakvak’ın Merakı, Çılgın Maceracılar Hatay’da, Çılgın Maceracılar Bursa’da, Çılgın Maceracılar İstanbul’da, On Yazardan Sihirli Öyküler (derleme), Amazon’da Yerliler Arasında, Tiyatro Huzur, Andromedalı Gezgin, Çiçeklerin Dili, Denizin İki Yüzü, Duyarlılık Ödülü, Esrarengiz Şampiyon, Gizemli Pegasus, Hayalet Zongarak, Sihirli Baterist, Sabrın Sonundaki Işık, Morkanat, Arkadaşını Arayan Öyküler 1(derleme), Arkadaşını Arayan Öyküler 1(derleme), Arkadaşını Arayan Öyküler 2(derleme).

Yayımlanmış Diğer Yapıtları:

Güneşin Konağı (şiir), Yüreğim Koynundadır (şiir), Pencereden Sızan Işık: Hamburger Yazılar (Avrupa/Almanya, gezi, gözlem, inceleme ve röportaj), Nazik Kız (öykü), Ülkemin Güzel Yüzleri (şiir), Che’nin Sevgilisi (öykü), Bursa’da Yazın (araştırma), Öykünün Dostluğu (derleme), Deri’n (roman), Deli Cin Diyor ki… (öykü),Ağıt Kahır ve Sevda (şiir).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir