3 bin saat güneşten 3 liralık faydalanamıyoruz!

Türkiye ortalamasının neredeyse 2 saat üzerinde güneşlenme süremiz olmasına rağmen bu nimetten faydalanamıyoruz. Türkiye’de günlük güneşlenme süresi 6,5 iken bu rakam ilimiz Hatay’da 8,21 olarak tespit edildi. Bu da yılda 3 bin saat yapıyor
BÜLENT KAVUK
Günlük 8,21 saat ortalama güneşlenme süresi ile Türkiye’nin en çok güneş gören illeri arasında yer alan Hatay, güneş ışınlarını enerjiye çevirmekte ise Türkiye’nin en geri kalmış illeri arasında yer alıyor.
Türkiye ortalaması olan 6,5 saat ortalama güneşlenme süresini 8,21 ile 2 saat aşan Hatay ilinde güneş enerjisinden yeterince faydalanılmadığını aktaran vatandaşlar, devlet yatırımı olarak Hatay’da bir tek tesisin dahi olmadığını söylediler.
Uzmanlar ise “Akdeniz Bölgesi güneş enerjisi potansiyelinde Türkiye’nin 2. önemli bölgesi, Hatay ili ise 8,21 saat günlük ortalama güneşlenme süresi ile bu konuda Türkiye’de en yüksek potansiyele sahip illerden biridir. Türkiye’nin diğer bölgelerine nazaran en fazla ve en çok güneş alan bölgesi Güneydoğu Anadolu Bölgesidir. Ardından Akdeniz Bölgesi en fazla güneş alan bölgedir. Devamını Doğu Anadolu bölgesi, İç Anadolu bölgesi ve Ege bölgesi takip ediyor” dediler.
Hatay’da orta büyüklükte ki birkaç işletme dışında güneş enerjisinden faydalanan olmadığını hatırlatan vatandaşlar, devlet ilgili birimlerinin Hatay’da ki bu nimetten faydalanması gerektiğinin altını bir kez daha çizdiler.
Bilindiği üzere Hatay’da Termik, Doğalgaz, Rüzgâr, Hidroelektrik, Biyogaz, Biyokütle gibi enerjilerle çalışan çok sayıda tesis olmasına rağmen güneş enerjisiyle çalışan orta büyüklükte ki tesislerin bir elin parmağını geçmemesini üzüntü verici olarak değerlendirdiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir