Anız yakılması toprağın gücünü kaybettirir!

ÖZKAN BAKKAYLI
Antakya Çevre Koruma Derneği (AÇKD) Yönetim Kurulu Başkanı Nilgün Karasu, anız yakılması ile toprağın verimliliğinin azaldığını söyledi.
Karasu, gazetecilere yaptığı açıklamada, şu sözlere yer verdi:
“Anız, toprak içinde kalan bitki kökü, nadasa bırakılmaksızın ekilen tarla, buğday sapı, biçilmeden toprakta kalan saplar, tarla sınırındaki otlar, biçilen ekinin tarlada kalan sapına verilen addır. Çiftçiler ikinci ürünü ekebilmek ve tarla sürme işleminde mazottan tasarruf sağlamak amacıyla anız yakmaya her yıl olduğu gibi bu yıl da başladı. Yakılan anızlar hem çevreye hem tarlaya zarar vermektedir. Yurdumuzda hasat döneminden sonra hububat alanlarının yaklaşık %30 unun anızı yakılmaktadır.
Anız yakılması ile toprağın verimliliği azalır. Sap artıkları çürüyerek toprağın Karbon, Azot ve diğer bitki besin elementleri içeriğini artırmaktadır. Anız yakma ile tarımsal üretim için gerekli olan mikroorganizma faaliyetleri azalmaktadır. Hastalık, zararlı ve yabancı ot gelişimi artmaktadır. Anızın, yakılması suretiyle yok edilmesinin sebebi, kolay, çabuk ve masrafsız olmasındandır. Anızın yakılması orman yangınlarına, telefon ve enerji iletim hatlarının yanmasına, sis oluşumu nedeniyle çeşitli trafik kazalarına yol açmakta ve hasat edilmemiş komşu tarlalara yangın sıçraması, yakın köylerdeki hayvan barınaklarının ve yerleşim birimlerinin yanması gibi birçok riskleri ortaya çıkarmaktadır. Anız yakma sonucunda çıkan yangınlar, her yıl milyarlarca liralık maddi zararlara ve ormanlarımızın yok olmasına neden olmaktadır.
ANIZ YAKILDIĞ ZAMAN ÇİFTÇİ DAHA ÇOK GÜBRE ATIYOR
Anız yakılmadan tarladaki kalıntıların toprağa karıştırılması gerekir. Anız yakmak, toprağın gücünü yakmak demektir. Toprağın gücü içindeki gübre, biyolojik canlılardır. Bunlar yakıldığı zaman çiftçi daha çok gübre atmak zorunda kalıyor. Anızı toprağa kazandırdığınız zaman daha az gübreye ihtiyaç kalır ve verimi de ciddi anlamda artar. Çiftçi bunun farkında değil, anız yakmakla toprağı işlemek kolaylaşıyor fakat toprağın gücünü kaybediyor. Ne kadar bitkisel artığı toprağa karıştırırsak o toprağı güçlendirmiş oluruz.
ANIZ YAKANLARIN CEZASI 5 KAT ARTACAK
2872 Sayılı Çevre Kanununun 20. Maddenin (I) bendinde “Kanuna aykırı olarak anız yakanlar her dekar için 109,49 lira ödeyecek. Anız yakma fiilinin orman ve sulak alanlara bitişik yerler ile meskun mahallerde işlenmesi durumunda ceza 5 kat artırılır” hükmü bulunmaktadır. Ne yazık ki bu cezalar caydırıcı boyutta değildir ve Valiliklerce hazırlanacak eylem planları çerçevesinde kesinlikle anız yakılmasına müsaade edilmemelidir. Başta Valilikler olmak üzere Tarım ve Orman Müdürlükleri ve ilgili tüm kurumları anız yakılmasını önlemek ve caydırıcı cezaların uygulanması için göreve davet ediyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.