Antakya’nın hoşgörüsünü simgeliyor!

BÜLENT KAVUK

Defne ile Antakya’yı birbirine bağlan Mehmet Yeloğlu köprüsü üzerinde ki Hz. Hıdır makamını temsil eden türbenin konumu itibariyle dünyada tek olduğu ifade ediliyor.

Köprünün bağlantı yolu üzerinde mevcut türbe bilindiği üzere başta Alevi yurttaşlarımız olmak üzere çok sayıda vatandaşımızın ziyaret ettiği bir yer. Türbe’nin karayolunu iki ayrı yakaya ayırması ve uzun zamandır orada varlığını koruması, Antakya’nın ve Antakyalıların sahip olduğu hoşgörüyü ortaya koyuyor.

Bir adım ötede Ortadoğu coğrafyasında insanların din, mezhep ve görüş gibi ayrılıklar nedeniyle birbirini boğazladığını hatırlatan Antakyalılar, “Güzel Antakya’yı, güzel Antakyalıları simgeleyen bir nokta. Hem biz vatandaşlar olarak hem de devlet büyüklerinin inanç alanında gösterdiği hassasiyetlere güzel bir örnektir. Bize yakışan bir manzaradır. Medeniyetler kenti Hatay’ın kilit noktalarından biridir. Bu nokta inanç turizminde bulunduğu özel konum itibariyle sergilenebilir. Yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olabilir” dediler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube