Bakan Kurum’dan, Hatay’a REZERV ALAN sözü!

HABER MERKEZİ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Hatay’ı ziyareti sırasında yerel halka yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Kurum, “Rezerv alan” ve “Demografik yapı” iddialarına ilişkin net mesajlar verdi.

Bakan Murat Kurum, “Vatandaşlarımız kimse, yine onlar yaşayacak” diyerek, Hatay’da yerel demografik yapının korunmasını ve herhangi bir grup ya da etnik kökenin diğerlerine üstünlük sağlamasını engellemek için taahhütte bulundu.

Kurum’un ziyaretinde öne çıkan bir diğer konu ise, “Rezerv alan” tartışmalarıydı. Hatay’da yaşayanların, oturdukları bölgelere en yakın yerlerden daire sahibi olacaklarını belirten Kurum, bu şekilde Hatay’ın mevcut demografik yapısının korunmasını sağlamayı amaçladıklarını dile getirdi.

Rezerv dönüşüm alanları ile ilgili açıklamalarda bulunan Kurum, “Şunun altını özellikle çizmek istiyorum, rezerv alanda yaptığımız, şehrin merkezinde yaptığımız projelerde burada oturan vatandaşımızın dışında hiçbir vatandaşımızı bu alanlara almayacağız. Burada kim yaşıyorsa, burada kim komşuysa yine komşuluk ilişkilerini aynı mahallesinde sürdürsün istiyoruz. Dolayısıyla rezerv alanda, herhangi bir ilçeden, herhangi bir mahalleden bu alanlara hiçbir vatandaşımız gelmeyecek. Herkes oturduğu yere en yakın yerde, oturduğu şerefiyeye en yakın şerefiyede dairesini alacak ve istiyoruz ki burada eski demografik yapı devam etsin. Burada Kürt’üyle, Türk’üyle, Laz’ıyla, Çerkez’iyle, Alevi’siyle vatandaşlarımız, Hataylı kardeşlerimiz o kardeşlik hukukunu yine devam ettirsinler. Dolayısıyla bunun dışındaki hiçbir söze, hiçbir söyleme vatandaşlarımız itibar etmesinler. Burada yaşayan, rezerv alanda yaşayan vatandaşlarımız kimse yine onlar yaşayacak. Bu anlayışla ne il dışından ne ilçe dışından hiçbir vatandaşlarımız bu bölgelere gelme durumu söz konusu değildir. Bunun da altını çizdiğimi ifade etmek istiyorum” ifadelerine yer verdi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir