BEGONYA İHANETİ; Hikmet Kavasoğlu

Gazeteci-yazar dostum Ruhan Odabaş aracılığı ile güzel yüreğini tanıdığım şair Hikmet Kavasoğlu ikinci kitabını okurlarıyla buluşturdu. “Begonya İhaneti” adlı şiir kitabını imzalayarak Antakya’ya, bana ulaştıran kıymetli dost Hikmet Kavasoğlu’na öncelikle edebiyat dünyasına kazandırdığı bu güzel kitaptan dolayı teşekkür ediyorum.

ileri ileri itiyorum bütün bildiklerimi
insan yanak yanağa mutlu şeyler düşünür
ben başak taşıyarak besledim bileklerimi
sevmek çünkü uçsuz bir düş erimi bu telaşta
sevgili hayat unutma iyiliklerimi…”

Serbest nazımla yazılan “Begonya İhaneti” adlı kitapta yüreği besleyen dizlere rastlayacaksınız. Özellikle kadınların toplumda çektiği acıları derin bir dille aktaran Kavasoğlu, toplumumuzun yaşadığı acıları, ihanetleri dile getiriyor. Klaros Yayınları’ndan 978-625-415-227-6 ISBN numarasıyla 115 sayfa olarak yayınlanan kitabın “teşekkür” kısmında şair Hikmet Kavasoğlu emek veren dostlarını da unutmamış; “Hislerin iyi ve kötü mevsimlerinde hep yanımda olan sevgili eşim Serap’a… Esin dalgınlıklarımı çay ve kahve mühimmatıyla dağıtan çalışma arkadaşlarım Elvan Koç, Senem Yılmaz Topaloğlu, Şebnem Hıçkırık ve Elif Güvercin’e… Nasıl olmuş safhasında kitaba el emeği göz nuru katan dostum Ekrem Bozkış’a ve yaratım sancılarıma eşlik eden Feriha Pelinay, Saffet Kurtulmuş, Hülya Köksal, Ararat Zaravend, Şiirci, Muriyani ile imgeee imgeee diye ağlayan Şiir Körpesi’ne teşekkür ediyorum.”

HİKMET KAVASOĞLU KİMDİR?

1970’te Artvin-Borçka Akpınar köyünde doğdu. Lisans mezunu olana kadar Murgul, Borçka, Kastamonu, Adana gibi çeşitli yerlerde yatılı ve çalkantılı bir. Öğrenim dönemi geçirdi.

1992’de insancıl dergisini okumaya başladıktan beri şiirden edebiyata, edebiyattan hayata bir yolculuktadır. Hasan Hüseyin Korkmazgil, onu şiirle özgürleştiren ilk şairlerdendir. İlk, “İnsancıl dergisi” olmak üzere Sanat ve Hayat, Berfin Bahar, Evrensel Kültür, Ulak ve diğer bazı dergilerde şiirlerine yer verildi.

Bazı aralıklarda işsiz kalmakla birlikte bakkalcılık, tır filo telsizciliği, kargoculuk, gazete reklamcılığı, radyo spikerliği gibi değişik işlerde çalıştı.

Bir kurum çalışanı olarak 2000 yılında Şırnak’ta üç yıl, 2003 yılında Artvin’de on yıl çalışan şair, 2012 yılından beri aynı kurumda İstanbul’da çalışmaya devam etmektedir. Evli ve Fevzi Boran ile Poyraz Deniz isminde 2 çocuk babasıdır. Cinnius Yayınları şairin ilk kitabı “Kaç Öpümlüktür Ömrümüz” adıyla yayımladı. “Begonya İhaneti” şairin ikinci şiir kitabıdır.

Kadınlar Dünyaya Ekilirler

gözlerinde ıslak toprak ağırlığı
tarifsiz nefes darlığı bu geniş dünyada
incinirler tüyden kurşun atarlar da
dağlar yüklenemez kadınlara yapılan gaddarlığı

bir buğu yükselir göğe, kimse görmez onları
kimse gömemez
kimse kirletemez
ölünce tohuma kaçar vücutları

yastıklarda korkuları kalır, yastıklarda kokuları
kadınlar dünyaya ekilirler
gün aydınlığını toplar giderler
memesiz çocuktur yoklukları

gelirler, bizi koynuna alırlar bazı akşamları
gün ışırken tül gibi ürpere ürpere giderler
gök feridir öptükleri her yer
ve çiçekli bir tavırdır namlulara dik yaşamaları

Hikmet Kavasoğlu/Begonya İhaneti

HAZIRLAYAN: Nebih NAFİLE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.