Ben yetkili olsaydım asla müsaade etmezdim!

 

HABER MERKEZİ

Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Biyosistem Mühendisliği bölümü Öğretim Görevlilerinden Prof. Dr. Berkant Ödemiş Gazetemiz Yazarı Ali Yolcu’ya iklim değişikliği, kuraklık ve orman yangınları yanı sıra maden arama sahaları ve termik santrallerle ilgili önümüzde ki süreçte yaşanması muhtemel sorunlarla ilgili bilgi verdi.

Prof. Dr. Ödemiş, 1970’li yıllarda kurutulan Amik Gölünün ne kadar yanlış bir politikaya kurban edildiğini anlattı ve bugün kendisi yetkili olsaydı buna asla müsaade etmeyeceğini söyledi.

Dönemin Başbakanı Süleyman Demirel’in de bir konuşmasında “Benim yaptığım en büyük hatalarımdan biri Amik gölünün kurtulmasına müsaade etmemdi” şeklinde bir beyanı bulunduğunu belirten Prof. Dr. Berkant Ödemiş, Gölün kurutulmasıyla birlikte Hatay’ın ekolojik sisteminin bozulduğunu belirtti.

Konuşmasında Maden arama sahalarına da değinen Ödemiş, “Bugün Hatay’ın birçok noktasında Maden arama sahaları oluşturulmuş. Maden arama sırasında yüzlerce metre kazılar yapılıyor. Bu kazılar sonucunda yer altı ekolojik sistem yanı sıra yer altı sularına büyük zararlar veriliyor. Geniş bir kitle buna karşı, ben de karşı olanlar arasındayım. Böyle devam ederse artık Hatay’ın bereketli topraklarında tarım yapmak mümkün olmayacak ki bizim madenden ziyade tarıma ihtiyacımız var” dedi.

Ödemiş, Termik santrallerle ilgili de kısaca görüşünü ortaya koydu ve gerek Arsuz’da gerekse diğer ilçelerde artık AB ülkelerinin vazgeçtiği termik santrallerden bir an önce vazgeçilmesi gerektiğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir