Dünyanın En Merak Edilen Soruları!

HABER MERKEZİ

Çay içmek gerçekten harareti alır mı? Evet. Sıcak içecekler vücudun kendisini olduğundan daha sıcak zannetmesine yol açar. Vücut daha çok terler ve bu da ısı kaybına yol açar.

Parmaklar suda kalınca neden buruşuyor? Eğer hücrelerinizin sahip olduğundan daha az yoğunlukta ya da az tuz çözeltisinin olduğu suya girerseniz, su osmos yöntemiyle vücuda emilir. Bu da derideki hücrelerin şişmesine neden olur. Hücreler alt tabakadaki dokulara bağlı olduklarından deri bu duruma uyum sağlayabilmek için buruşur.

Solaklar daha mı zeki? Şimdiye kadarki bilimsel araştırmalar, solakların sağ elini kullananlardan daha yaratıcı ya da zeki olduğunu göstermedi.

Neden soğan doğramak ağlatıyor? Soğan doğrandığında havaya lachrymatoryfactor isimli bir enzim yayılıyor ve bu da göz kaşıntı yapıyor. Göz ise kendini savunmak için gözyaşlarını kullanıyor.

Hapşırırken gözlerinizi kapatmazsanız ne olur? Hapşırıktan etkilenen burun ve ağızın gözle hiçbir ilişkisi yok.

Renk körlüğü tedavi edilebilir mi? Hayır bu hastalık gözdeki renklere karşı duyarlı olan proteinleri etkileyen genetik bir kusurdur.

Kafanın büyüklüğü IQ’yu etkiler mi? Bilim adamları, yetişkinlerde kafanın ya da beynin büyüklüğünün IQ üzerinde hiçbir etkisi olmadığını ortaya koydu.

Zıt karakterler birbirini çeker mi? Hayır, insanlar kendilerine benzeyen karaktere sahip olan insanları kendilerine partner olarak seçer.

Tavukların kanatları var ama neden uçamazlar? Yabani tavuklar uçabiliyor. Ancak binlerce yıl boyunca kümes hayvanı olarak yetiştirildikleri için ufak bir uçuş için bile fazla ağırlar.

Bitkiler yaşlılık nedeniyle ölür mü? Bazı bitkiler iyi bakıldığında sonsuza kadar yaşayabiliyor. Ancak mevsimlik bitkilerin ömrü kısa olur.

Sakız sonsuza dek midede kalır mı? Hayır. Sakız, yutulduğunda sindirilemez ancak en geç üç gün içinde vücuttan atılır.

Erkeklerde selülit olur mu? Portakal kabuğu gibi bir cilt sadece kadınlarda değil erkeklerde de bulunuyor. Ancak erkeklerde selülit daha çok boyun ve karın bölgesinde görülüyor.

Arka koltukta neden araba tutuyor? Arkada oturunca ufuk çizgisi görülmüyor. Araç tutması, iç kulakta hareket algılanırken, gözlerden sabit olduğunuz bilgisinin gelmesi nedeniyle yaşanır. Yani arkada otururken, beyin aracın hareket ettiğini anlamaz ve böylece vücut dengesi bozulur.

Kuşlar gerçekten ıslanmaz mı? Kuşlar gagalarında ürettikleri yağı alarak tüylerine sürer. Bu da suyun yağı geçerek tüylere ulaşmasını engeller. Yani kuş tüyleri suya dayanıklıdır.

Eşekarısı bal yapar mı? Hayır. Eşekarıları yalnızca çiçek özlerini emer ve ve bu özü yavrularını beslemek için de kullanır.

Yalnızca su ve vitaminle yaşanılır mı? Hayır. Vitamin ve minareller kadar enerji üretmek ve hücrelerin kendilerini yenileyebilmesi için karbonhidrat, yağ ve proteine de gereksinim duyarız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir