Düzce’de oldu Hatay’da yankı buldu!

ÖZKAN BAKKAYLI
Düzce’de dün sabaha karşı meydana gelen 5.9 büyüklüğünde ki deprem hem ülkemizin hem de ilimiz Hatay’ın deprem gerçeğini bir kez daha hatırlattı.
Deprem sonrası endişeli bir dil kullanarak Hatay’ın depremselliği ile ilgili yorumlar yapan Hataylılar, birinci dereceden deprem bölgesi olan Hatay’da bugüne kadar ciddiye alınacak hiçbir önlem alınmadığını söylediler.
Hatay’ın yapı stoğunun büyük bir bölümünün eski ve deniz kumu ile yapılmış olduğunu hatırlatan Hataylılar, bu durumun olası bir depremde olumsuz sonuçlara yol açabileceğinden tedirginlik duyduklarını söylediler.
Özellikle toplanma alanları konusunda sıkıntılar yaşanan Hatay’da mahalle aralarında ki küçük parklar toplanma alanı olarak tahsis edilmiş. Toplanma alanı olarak tahsis edilen parklar başta olmak üzere diğer alanlarda içme suyu, WC gibi ihtiyaçların bulunmadığını belirten vatandaşlar, “Olası bir depremde kim nereye sığınacak, nerede toplanacak, toplanma alanlarının yerini herkes biliyor mu, bu konuda bilgilendirme yapılıyor mu? Gibi soruların ne yazık ki yanıtı yok. Hatay ilinde bu alanda çok daha ciddi çalışmalar yapılmalıdır” dediler.
Bilindiği üzere ilimiz Hatay’da ve özellikle de merkez ilçe Antakya’da bugüne kadar önemli büyüklükte sayılabilecek onlarca deprem meydana gelmiş ve bu depremlerde binlerce insan yaşamını kaybetmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir