Fırat: Altın güvenli liman olmaya devam edecek!

ÖZKAN BAKKAYLI
İskenderun Kuyumcular, saatçiler ve Fotoğrafçılar Odası Başkanı Uğur Fırat, Dolar ve Euro’daki yükseliş, hareketlik karşısında altının yatırımcı açısından güvenli liman olmaya devam edeceğini söyledi.
Geçen hafta Amerika merkez Bankasının 75 baz puanla faiz yükseltmesiyle iç ve dış piyasalarda doların yukarı çıkmasına neden olduğuna işaret eden İskenderun Kuyumcular, saatçiler ve Fotoğrafçılar Odası Başkanı Uğur Fırat “Şu an doların seyrinin 18’e kadar dayandı. Altının gramı da bu Amerika’nın faiz artırımından sonra 1022-23-25-30 seyrinde gidip gidip geliyor. Aynı zamanda Euro’da bilindiği üzere dolarla beraber aynı çizgide gidip geliyor. Tabii hem yatırınca açısından, hem ihracat-ithalat yapan açısından doların aşırı yükselmesi tabii ki hoş değil ama maalesef dünya piyasalarında aynı şekilde yükseldiği için iş piyasada etkisi oluyor” dedi.
Altının her zamanki gibi güvenli bir liman olduğunu vurgulayan Fırat “Altın güvenli Liman olmaya devam edecek. Yaz mevsimi bizim kuyumcular açısından haziran temmuz ağustos 3 ayda bir sene içerisinde beklediğimiz, aylar. Maalesef haziranı bitirdik temmuz’u bitiriyoruz ama işler hiç de iç açıcı değil, bayağı düşüş var. Alım gücü her geçen gün biraz daha düştüğü için çeyrek 1700’e dayandı. Gram altın 1000 liranın üzerine çıktı. İster istemez vatandaş iki arada kalıyor, çeyrek mi alayım, gram altın mı alayım? Gücü yetmeyen gram takıyor düğünlerdi, İnşallah iyi olur ama bu sene maalesef sektör olarak istediğimiz iş potansiyelini yakalayamadık” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.