Hassa’da 2024 hedefi: 1000 ton!

DİLEK AKKAYA

Hassa ilçemize özel bir ürün olan ‘Derviş Pirinci’nde bu yıl 700 tona yakın ürün elde edildi. 1000 dönümden fazla arazide ekilen Derviş Pirinci bilindiği üzere sadece ilimiz Hatay’ın Hassa ilçesinde yetişiyor. Elde edilen verimden memnun olduklarını söyleyen çiftçiler ise gelecek yıl temmuz ayından itibaren tohumu yeniden toprakla buluşturacaklarını ve hedeflerinin yılda 1000 ton ürün elde etmek olduğunu söylediler.

Bu yıl Kasım ayında gerçekleşen hasat günlerinin deprem nedeniyle buruk geçtiğini söyleyen çiftçiler, deprem nedeniyle hem ruhsal hem de ekonomik olarak çok zorluk yaşadıklarını ancak buna rağmen hasadı tamamladıklarını söylediler.

Türkiye’de özel pirinç olarak adlandırılan Derviş Pirincinin farklı tadı ve kendine has aromasıyla bir kez yiyenin bir daha vazgeçemediği lezzet olarak kayıtlara geçmeye devam ediyor.

Hassa’lı çiftçiler, “Hassa’nın en önemli gelir kapılarından biri olan Derviş Pirinci, tamamen doğal kaynak sularıyla yetiştiriliyor. Kırmızımsı rengi, aroması ve muhteşem lezzetiyle bir marka. Ancak Hassa’nın ve pirincimizin tanıtımını yeterli ölçüde yapamadığımız için çok bilinmiyor. Dönüm başına yaklaşık 600 kilogram pirinç alınabiliyor. Tahıl, hububat gibi gıda maddelerinin değerinin her geçen gün biraz daha anlaşıldığı bugünlerde Hassa olarak üretime daha çok önem veriyoruz. Derviş pirincinin Türkiye genelinde tanıtımını iyi bir şekilde yapabilirsek elde ettiğimiz ürünü çok ciddi bir değerle ekonomiye kazandırabiliriz. Devletin teşvik ve yardımını beliyoruz” dediler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir