Hatay’a 42 yeni okul kazandırılacak

AA
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 3, 4 ve 5 yaş okullaşma oranlarına ilişkin, “Yılın sonunda bu oranları çok daha yüksek noktalara taşıyıp, özellikle 5 yaşı yüzde 100’e tamamlayıp, 3 ve 4’ü de önemli oranda arttırarak OECD ortalamasına inşallah yaklaştırmış olacağız.” dedi.
Özer, valilikte basına kapalı gerçekleşen “İl Eğitim Değerlendirme Toplantısı”nın ardından yaptığı konuşmada, Hatay’ın eğitimde gelmiş olduğu noktadan mutluluk duyduklarını söyledi.
Hatay’ın mesleki eğitimde Türkiye’de ilk 3’te olduğunu, başarılarıyla da adından söz ettirdiğini vurgulayan Özer, yeni yatırımlarla kentin eğitim kalitesini çok daha üst noktalara taşıyacaklarını aktardı.
Özer, eğitimde kalitesini daha üst noktalara taşıması için Hatay’a 1 milyar 982 milyonluk ilave yatırım kazandırdıklarını anlatarak, “Dolayısıyla toplam yatırım 619 milyon liradan 2 milyar 591 milyon liraya çıkmış bulunuyor. Bu yatırımların ilimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı.
En fazla ağırlık verdikleri konulardan birinin güçlendirme, yıkım ve yapım kapsamındaki çalışmaların hızla nihayetlenmesi olduğuna dikkati çeken Özer, “Tüm Türkiye’de eğitim sistemimizde yaklaşık 19 milyon öğrencimiz var. En güvenli ortamların, eğitim ortamı olması gerekiyor. Bunun için güçlendirme çalışmalarını inşallah tüm Türkiye’de 2022 yılının sonuna kadar nihayetlendireceğiz. Bu kapsamda, mevcut çalışmaları Hatay ilimizin hızlı bir şekilde tamamlaması için 500 milyon liralık ilave güçlendirme yatırımını Hatay’a kazandırdık.” diye konuştu.
Özer, okulların ıslak zeminler, çatılar ve diğer alanlardaki eksikliklerinin hızla giderilebilmesi için 100 milyonluk ilave ve büyük onarım yatırım verdiklerini, Hatay’da en fazla desteği okul öncesi eğitiminin yaygınlaşması için ayırdıklarını aktardı.
HATAY’A MÜJDE VERDİ
Milli Eğitim Bakanı Özer, Hatay’a 3’ü özel eğitim olmak üzere 17 yeni anaokulu, ihtiyacı olan merkez ve ilçelerdeki yerlere de 15 ilkokul ile 10 ortaokul yapacaklarını bildirdi.
Hatay’a 42 yeni okul kazandırmış olacakları müjdesini veren Özer, çalışmaların ikili eğitimin azaltmasına da katkı sağladığını vurguladı.
Özer, İskenderun’da başlayıp daha sonra yapımına devam edilmeyen öğretmenevini de hızlı şekilde yatırım programına aldıklarının bilgisini paylaşarak, çalışmaların tamamlanması için gerekli ödenekleri tahsis edeceklerini belirtti.
Kent merkezindeki mevcut öğretmenevini güçlendireceklerini, 2023’te de ilave bir öğretmenevini daha Hatay’a kazandıracaklarını duyuran Özer, Emine Erdoğan’ın himayesinde tüm illerdeki olgunlaşma enstitülülerinin kapasitesini arttırmak için çok büyük çaba sarf ettiklerinin altını çizdi.
Toplantıya, Hatay Valisi Rahmi Doğan, AK Parti Hatay milletvekilleri Hüseyin Yayman, Abdulkadir Özel, Sabahat Özgürsoy Çelik, Hacı Bayram Türkoğlu ve Hüseyin Şanverdi, Milli Eğitim Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Mehmet Fatih Leblebici, Milli Eğitim Bakanlığı İnşaat ve Emlak Genel Müdürü Umut Gür ve İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük de katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir