Hatay’ın yöresel lezzetlerini farklı ülkelere gönderiyor

TOLGA KORKMAZ
Hataylı girişimci kadın, kentin yöresel yemeklerini sosyal medya üzerinden tanıtarak Avrupa’nın birçok ülkesine gönderiyor ve aile bütçesine katkı sağlıyor.
Defne ilçesinde yöresel yemekler üzerine işletmesi bulunan 3 çocuk annesi Rima Açıkyol (46), 5 yıl önce yoga hocasının önerisi ve KOSGEB’den aldığı belge ile iş yerini açtığını söyledi.
Kendi ayakları üzerinde durmayı başaran girişimci kadın Rima Açıkyol, gazetemiz haber ekibine işe başlama serüvenini anlattı.
Rima Açıkyol, “Daha önce farklı bir iş yerinde çalışıyordum. Oraya da arada sırada yaptığım yemeklerden alıyordum. Birgün yoga hocam benim bir iş yeri açabileceği söyledi. El lezzetimin güzel olduğunu ve kendime inanabileceğimi belirti. Elbette başta çekindim yapabilir miyim yoksa yapamaz mıyım diye. Zaten benim KOSGEB belgem bulunuyordu. Yoga hocamın bana inancıyla ve beni ikna etmesiyle iş yerimi 2017 yılında açtım. Zorla da olsa açtım iyi ki de açtım. Hiç pişman değilim. Bu denli güzel bir noktaya geleceğim aklıma gelmezdi. Geri dönüşler beni mutlu ediyor. İş yerim benim için maddi kazançtan çok manevi olarak çok kazanç sağladı. Beni büyüttü diyebilirim” ifadelerini kullandı.
Pandemi öncesi menü şeklinde yemek çıkardığını aktaran Açıkyol, her işletme gibi kendisinin de etkilendiğini ve sipariş üzerine sadece yöresel yemekler yaptığını söyledi.
Yöresel yemeklere dönüş yapmasının bir diğer nedeni olarak ise Hatay’ın gastronomi şehri seçilmesi olduğunu ekledi.
2017 yılından günümüze kadar gelir tablosu tutuğunu açıklayan Açıkyol, ayakta kalmasının en büyük nedenlerinden birinin de bu olduğunu vurguladı.
SOSYAL MEDYADA ÇOK GÜZEL BİR KİTLEM VAR
5 bine yakın takipçi kitlesi olan Açıkyol, “Sosyal medyayı çok aktif kullanan biriyim ve güzel bir kitlem var. Özelikle yurt dışından takipçi kitlem beni çok mutlu ediyor. Hollanda, Norveç, Fransa, Londra, Almanya ve daha birçok ülkeden takipçim var. Hepsinin geri dönüşü inanılmaz. Sayfamda yöresel yemeklerin dışında Hatay’ın tarihi ve kültürünü de paylaşıyorum. Bu insanları daha çok çekiyor. Kimi Hataylı takipçilerim burayı özlediği için beni takip ediyor hasret gideriyor, kimi yabancılar ise buraya geldiklerinde ne yapabileceklerini öğrenerek hatayı tanıyorlar. Yurt dışından gelecek olan takipçilerim gelemden sipariş veriyor ve geldiklerinde istedikleri yemekleri sıcak sıcak buluyor. Bir diğer avantajım ben yemekleri yaparken en doğal haliyle sıcak sıcak atıyorum. Bu takipçilerimin çok hoşuna gidiyor. Doğal olduğumu söylüyorlar. Eskiden yurt dışından istek atıldığında ne işime yarayacak diye düşürdüm ve kabul etmezdim ama insanların buraya özlem duyduğunu ve tanımak istediğini anladım anda kabul etmeye başladım. Bir aile olmaya başladık” dedi.
Kişiye özel günlük taze ürün yapan Açıkyol, en favori ürünün oruk olduğunu belirti. Kısa bir süre önce yurt dışına 100 adet oruk gönderdiğini söyledi.
Yemek çeşitlerinden Oruk, Kaytaz, Semirsek, Mumbar, Kelle Paça, Biberli Ekmek, Börek Çeşitleri, Şiş Börek (mantı), Yaprak Sarması gibi Hatay’ın yöresel yemeklerini yaptığını belirti.
EV HANIMLARINA SESLENDİ
Son olarak ev hanımlarına seslenen Açıkyol, “Başarıya ulaşmak istiyorsanız inanın. Bizler inanır isek her şeyi yaparız. Ben burayı açarken kendime inandım hedefler koydum. Önce hedefim çocuklarımdı, daha sonra burayı borçla açtım ve borcu kapatmak için çok çalıştım. Hedefi tamamladım. Ardından işletmemin kapanmaması ve devlete olan borcumu ödemek için çalıştım. Sürekli kendime hedefler koyarak kendime inandım. Kadınlarda böyle yaparak kendi ayakları üzerlerinde durabilir. Örneğin ben başarıya ulaşan insanların kitap ve belgesellerini incelemeyi çok severim. Meditasyon yapmayı, bilinçli insanlarla sohbet etmeyi çok seviyorum. Bunlar bana hep artı olan şeyler. İnsanlarda böyle yapabilir. Bana gelen arkadaşlarım oluyor öneri alıyorlar ve hep onlara bu söylerim ‘kendinizi sevin ve kendinize inanın’. İnsanın kendini geliştirebiliyor olması çok önemli. Bana gelenlere de bütün geçtiğim yolları göstererek ışık olmaya çalıştım. Kadınlarımız çalışsın. İş kadını hissi çok güzel bir şey. İşe yaradığını hissetmek muazzam bir duygu. O yüzden bütün kadınlar korkmadan emin adımlar atsın” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir