Hataylı doğaseverlerin projesine destek!

HABER MERKEZİ

Başkanlığını Abdullah Öğünç’ün yaptığı Hatay Tabiatı Koruma Derneği’nin hazırladığı Gölbaşı Gölü Sürdürülebilirliği İçin Reaktif Yaklaşım (GOSREY)” başlıklı proje Turquoise Coast Environment Fund Turkey (TCEF) tarafından desteklenmeye layık görüldü.

305 Bin TL toplam destek verilecek olan proje kapsamında Gölbaşı Gölü’nün zenginlikleri ortaya çıkartılarak bölge turizm destinasyonu alanı olacak.

Projeyle ilgili açıklamalarda bulunan Öğünç; “Hatay Tabiatı Koruma Derneği tarafından hazırlanan “Gölbaşı Gölü Sürdürülebilirliği İçin Reaktif Yaklaşım (GOSREY)” başlıklı projemiz, Turquoise Coast Environment Fund Turkey (TCEF) tarafından desteklenmeye layık görülmüştür. Conservation Collective, Sivil Toplum için Destek Vakfı, Turkey Mozaik Foundation ve Turkish Philanthropy Funds iş birliğiyle hayata geçirilen TCEF hibe programı Kapsamında 02.05.2024–30.04.2025 tarihleri arasında yürüteceğimiz projemiz için 220.000 TL değerin bir sözleşme imzalanmıştır. Projemizin toplam bütçesi ise 305.000 TL’dir” dedi.

YÜKSEK ÖNEME SAHİP BİR SUCUL ALANLAR

Öğünç; “2017 yılında sulak alan olarak tescili yapılan, Gölbaşı Gölü, 1975 yılında kurutulan Amik Gölünün son kalıntısı olup, jeocoğrafik konumu, Afrika-Rift Vadisi’nin en kuzey ucundaki noktası olması, Afrika kökenli canlıları barındırması, kuş göç yollarının üzerinde bulunuşu, flora-fauna bakımından zengin bir çeşitlilik göstermesi, katadrom balıklar sınıfında olan göçmen yılan balıklarını bünyesinde barındırması ve kanallar aracılığı ile Asi nehrine ve oradan da Akdeniz’e bağlanması sebebiyle oldukça yüksek öneme sahip bir sucul alandır” ifadelerini kullandı.

EĞİTİM SONUNDA TÜM KATILIMCILARA SERTİFİKA VERİLECEK

Öğünç; “Gölbaşı gölü, son dönemde, sulak alan içinde yaşamını sürdüren yoğun insan faaliyetleri nedeniyle ağır tahribat ve baskı altındadır. Hatay Tabiatı Koruma Derneği olarak; bu baskıya neden olan hedef gruplara, sürdürülebilir ekosistem anlayışına yönelik eğitimleri verilecektir. Hedef grup; Gölbaşı gölü çevresindeki 3 köyde (Gölbaşı, Kamberlikaya, Adalar) yerleşik olan yerel halk içinden seçilen 500 kişiden oluşmaktadır. Eğitimler göl ekosisteminin korunması ve sürdürülebilirliği için, bilinç, bilgi ve hassasiyetin artırılmasına yönelik eko-turizm ve biyoçeşitlilik ağırlıklı içeriğe sahiptir. Ayrıca bölgedeki doğa dostu 50 STK gönüllüsüne yönelik de yönetim, organizasyon ve proje hazırlama konularında eğitimler verilecektir. Eğitim sonunda tüm katılımcılar sertifikalandırılacaktır. Eğitimler dışında, ilgili kamu birimleri ve hedef grup arasında, Gölbaşı gölünün sürdürülebilirliğine yönelik çalışma toplantıları düzenlenecektir. Projenin son faaliyeti ise; Gölbaşı gölünün yerel ve ulusal platformlarda farkındalığının artırılmasına yönelik “Tanıtım Festivali” düzenlenmesi olacaktır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir