HBB, Emniyet ve Sahil Güvenlik’ten deniz temizliği!

 

HABER MERKEZİ

Hatay Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı Sualtı Ekipleri, Emniyet ve Sahil Güvenlik Sualtı ekipleriyle birlikte 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla çevre bilincini artırmak için etkinlik düzenledi.

Derinlere Saygı Grubu Hatay Koordinatörü Murat Eray Boşnak’ın öncülüğünde organize edilen “Geleceğimiz için Denizlere Sahip Çık” sloganıyla düzenlenen etkinlik, İskenderun Balıkçı Barınağında gerçekleşti.

İskenderun Belediyesinin de katkı sağladığı etkinliğe İskenderun Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek de katıldı.

Denizlerin korunması ve temiz tutulması için yapılan etkinlik kapsamında, dip temizleme faaliyetleri büyük bir özveriyle gerçekleştirildi.

HBB yetkilileri sadece temiz denizlerin önemini vurgulamakla kalmayarak, aynı zamanda gelecek nesillere temiz bir çevre bırakma sorumluluğunu da hatırlattı.

Etkinliğin düzenlenmesine öncülük eden Derinlere Saygı Dalışı Topluluğu üyesi Eray Boşnak, çevre etkinliğinde yaptığı konuşmada, “Denizlerimizin korunması plastik kirliliğine dikkat çekilmesi ve binlerce deniz canlısının ölümünün engellenmesi açısından büyük önem taşıyor” dedi.

İskenderun Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, Dünya’da dakikada 1 milyon pet şişenin kullanıldığına ve yılda 5 trilyon tek kullanımlık poşet tüketildiğine dikkat çekerek, “Ülkemizde cumhurbaşkanlığımızın himayesinde sıfır atık kampanyası düzenlenmiştir. Bununla ilgili sürdürülen ciddi çalışmalar var. Tüm STK’larla birlikte kamu kurum kuruluşlarının çevresel zararları en aza indirmek amacıyla, atıklardan kaynaklanan sıkıntıları bertaraf etmek maksadıyla düzenlenen çalışmalar devam ediyor. Bu anlamda da bugün buraya destek veren Hatay Büyükşehir ve İskenderun belediyemize, il emniyet müdürlüğümüze, Sahil Güvenlik Komutanlığı’mıza, itfaiye daire başkanlığımıza ve organizasyonu düzenleyen Eray kardeşimize teşekkür ediyorum” diye konuştu.

DALGIÇLAR VE EKİPLER EL ELE VERDİ

Sahil Güvenlik, deniz polisi, HBB İtfaiye arama kurtarma dalgıçları ve Derinlere Saygı Dalışı Topluluğu dalgıçları tarafından balıkçı barınağında yapılan deniz tabanı temizleme çalışmalarında araç ve kamyon lastiği başta olmak üzere çok sayıda çöp çıkarıldı.

Etkinlik sonrası, İskenderun Belediyesi tarafından dalgıçlara ve katılımcılara ikram yapıldı. Çevre etkinliğine İskenderun Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, İskenderun Belediye Başkan Vekili Mehmet Önder, Hatay İtfaiye 1. Şube Müdürü Selçuk Ersoy, Hatay İtfaiye 2. Şube Müdürü Harun Reşit Kahraman, Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Ferit Ali Gündel, Sahil Güvenlik Doğu Akdeniz Grup Komutanlığı ekipleri, dalgıçlar ve Hatay İtfaiyesi Su Altı Su Üstü Arama Kurtarma ekipleri katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir