İlaca erişim için yerli üretim şart!

 

HABER MERKEZİ

Akdeniz Eczane Teknisyenleri Federasyonu Başkanı Cemal Çelik; ilaç zammı, kur kaynaklı yaklaşık 80 ilaca erişilemediğini belirterek vatandaş kadar eczacı ve eczane teknisyenlerinin de bu sorundan etkilediğini söyledi.

Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenen Hatay’ın İskenderun ilçesi ve diğer depremi yaşayan bölgeler için vatandaşlardan muayene ücretinin alınmadığını hatırlatan Akdeniz Eczane Teknisyenleri Federasyonu Başkanı Cemal Çelik “Yaklaşık 2 ay önce ilaçlara %30,5 bir zam geldi. Bu da vatandaşları önemli bir şekilde sıkıntıya sokuyor. 6 Şubat’ta yaşadığımız Asrın felaketi deprem, bölgesinde olan vatandaşlara devlet muayene ücretini muaf tuttu, bu da vatandaşları son derece rahatlattı çünkü muayene ücreti çok çıkıyordu” dedi.

Eczanelerde 80 adet ilacın bulunamaması yüzünden vatandaşların zor duruma kaldıklarına işaret eden Cemal Çelik “Şu an bir ilaç sıkıntısı var, kurulardan dolayı. Gelen müşteriler ilaçların aynısı olmasını istiyorlar, o ilacı bulamayınca eczane geziyorlar, elinde reçeteyle. 10 tane muadili var, Biz vatandaşları ikna etmeye çalışıyoruz. Vatandaşlardan isteğimiz eczacısına, teknisyenlerine güvenmeleri. Çünkü bu konuda biz elimizden gelen yardımı yapıyoruz. Burada hekimlerimize de iş düşüyor, muadili olan ilaçlarımız daha rahat olur, vatandaş yorulmaz bizler sıkıntı çekmeyiz” diye konuştu.

Kurdan dolayı zaten bir sıkıntının bulunduğunu, ithalatçı firmaların ilaç göndermediğini de belirten Cemal Çelik “Burada devletimizin yapacağı iş; ilaç sanayisinin bir an önce Türkiye’de üretime geçirip, dışa bağlı kalmamamız için en güzel bir uygulama üretim” dedi.

Vatandaşların eczane ve eczane teknisyenlerine güvenip muadil olan ilacı almalarını öneren Cemal Çelik genellikle bulunamayan ilaçların Parkinson, göz damlaları, antibiyotikler, tansiyon, kalp ilaçları başta olmak üzere, yaklaşık 80 adet ilaçta sıkıntının bulunduğunu sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir