İLESAM Hatay Edebiyatı Atölyesi çalışması sonuçlandı

22 öğrencinin yazı ve şiirlerinden oluşan “Hatay Edebiyat Atölyesi Şiirler ve Yazılar” adlı kitap öğrencilere Hatay Edebiyat Müze Kütüphanesi’nde törenle teslim edildi..
ÖZKAN BAKKAYLI
22 öğrencinin yazı ve şiirlerinden oluşan “Hatay Edebiyat Atölyesi Şiirler ve Yazılar” adlı kitap öğrencilere Hatay Edebiyat Müze Kütüphanesi’nde törenle teslim edildi.
T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı katkılarıyla kısa adı İLESAM olan Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği’nin düzenlediği Türkiye’nin 7 Bölgesinde 3. Edebiyat Atölyeleri kapsamında Hatay Edebiyat Atölyesine yaklaşık üç ay iştirak eden lise öğrencilerinin ürünlerinin yer aldığı “Hatay Edebiyat Atölyesi Şiirler ve Yazılar” adlı kitap 80 sayfa olup Ürün Yayınları tarafından Mayıs 2022’de yayımlandı. Kitapta 22 öğrencinin yazı ve şiirine yer verildi.
İLESAM Hatay İl Temsilcisi Araştırmacı-Yazar M. Adil Çetin, kitap teslim töreninde yaptığı konuşmada; “İLESAM olarak açtığımız Türkiye’nin 7 Bölgesinde 3. Edebiyat Atölyeleri ile sanat, edebiyat ve yazarlık konusunda Türk gençlerinin doğuştan getirdikleri ifade edebilme ve yazı yazma yeteneklerini tecrübeli hocalarımızın rehberliğinde geliştirmeyi, onları doğru yönde yönlendirmeyi amaçladığımız, alanında tanınmış şair-yazar ve akademisyenler tarafından ücretsiz olarak verilen ve yaklaşık üç ay süren atölye dersleri ile gençlerimiz arasında edebiyat alanında yeni kalemler yetiştirmeyi hedefledik. Bilgi üreten, ürettiği bu bilgiyi yazı ile ifadeye dönüştürebilen tek varlık insandır. Yazarlık da bu noktada en temel insanî ihtiyaca cevap veren bir faaliyettir. İnsan, yazarak hem kendisini ifade eder hem de bilgi ve bilinç üretimini insanlar arası dolaşıma sokarak hayatına anlam katar, toplumsal bir fayda üretir, yaşadığını hisseder. Gençlerimizin eserleri böylece ortak bir kitapta yer aldı. Bu, sevgili gençler için bir başlangıç ve önemli bir hikâye oluşturacaktır. Edebiyat alanında tetikleyici bir unsur olacağını düşünüyorum.
İLESAM olarak hazırladığımız Türkiye’nin 7 Bölgesinde 3. Edebiyat Atölyeleri projemizde yer alan öğrencilerimize teşekkür ediyorum.
PROJEYE KATKI VEREN OKULLAR
Bu projeye Karlısu Sosyal Bilimler Lisesi, Selim Nevzat Şahin Anadolu Lisesi, Kırıkhan Nene Hatun Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, Yayladağı Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Payas Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri katılım gösterdiler.
Ayrıca bu kitapta eserleri bulunan Aleyna Sancaktar, Ali Altunal, Ayşe Ezgi Dokuzoğlu, Beren Çiçek, Dicle Lorin Yüksel, Elif Kılınç, Esma Betül Kurt, Fevzi Dilmeç, Havvanur Sürgüvenç, Leylanur Yakar, Mahmut Aslan, Melda Mutlu, Melike Okur, Merve Çetin, Nezahat Çetin, Nuriye Gül Sandal, Özay Yıldız, Rabia Nur Yücedal, Sıla Tokmak, Sümeyye Taşdemir, Yavuz Selim Duran, Zeynep Utkan adlı öğrencilerimizi kutluyorum.
Bu yolda kendilerine başarılar diliyorum.” dedi.
Daha sonra İLESAM Hatay İl Temsilcisi Araştırmacı-Yazar M. Adil Çetin, İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Celal Baz, Hatay Şairler Yazarlar Derneği Başkanı Ali Parlak, Karlısu Sosyal Bilimler Lisesi Müdürü Mustafa Duran ve Kütüphaneci İlgin Berber tarafından öğrencilere kitaplar takdim edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.