İnsanlaşma süreçlerinden kesitler

“Bizim partimiz devrimci partidir. Hatta Türkiye’nin tek devrimci partisidir” diyerek sabahın köründe aklı sıra beni kafalamaya çalışan arkadaşa açık cevabımdır.

Beni anlamaya tahsili yetmeyen arkadaşım…. Öncelikle ne iş yaptığını, şu ana kadar kendine ve topluma neler kattığını, sağlıklı olup olmadığını bir tarafa bırakıp izah edeyim. Telefonda da söyledim. Ben sanatçıyım ve gücümü bağımsızlığımdan alırım. Kimseye de biat etmem. Emir komuta zinciri bana göre değil. Sana anlattığım halde, altyapıdan yoksun ısrarların mide bulandırıcı ve çok anlamsız geliyor. Telefonda konuştuklarımı anlamadığın için bak bir daha ve yazılı olarak aktarıyorum.

1. Sizin partide çıkar ilişkisi içine girip, özellikle seçim zamanlarında parti değiştiren dönekler var mı? Var…

2. Partinizde Avrupa’da kokain ticareti yapıp memleketinde parasını aklayan var mı? Var…

3. Partinizde kazandığı kirli parayla memleketinde işletmeler açıp çalıştırdığı insanların hakkını yiyen var mı? Var…

4. Partinizde mangalda kül bırakmayan söylemleri ile gerçekte mide bulandıran kibire sahip, ahlaksız kişiler var mı? Var….

5. Partinizde sözde devrimcilik yapıp bazı belediyelerde arazilere çöken var mı? Var…

6. Partinizde yetim hakkına giren var mı? Var.. örgütlü bir yapının çalışma şekli ve eylem stratejilerine hiç girmiyorum. Yok zaten…

7. Doğru iletişim yol ve yöntemlerini bilmeyen arkadaşım, uygun olmayan zamanlarda derme çatma bilgilerle, ucundan kıyısından tanıdığını zannettiğin insanları arayıp, rahatsız etmek yerine önce doğru iletişim yol ve yöntemlerini öğrenmen gerekiyor.

8. Kulaktan dolma bilgilerle iletişim kurmaya çalıştığın insanı tanımadan aklı sıra örgütlemeye çalışman çok komik….

9. Halen söylediklerine gülüyorum. Demek 16 yaşında Marx’in dev yapıtı Kapital’i okudun öyle mi? Öncelikle Kapital tek cilt değildir. Sol Yayınları’ndan çıkan Kapital toplam 3 cilttir. 2. ve 3. ciltler Marx’ın ölümünden sonra, dostu ve çalışma arkadaşı Friedrich Engels tarafından notlarının düzenlenmesi sayesinde yayınlanabilmiştir. Bil istedim. İlginç bir durumu da dikkatine sunayım: Marx’ın, 3. cildi ilk sırada, sonra 1. cildi, en son ise 2. cildi yazmış olmasıdır. Marx, Kapital’de öncelikle “kapitalist toplumun en küçük hücresi” olarak gördüğü “meta”nın çözümlenmesinden başlayarak, kapitalist üretim ilişkilerini bütün boyutlarıyla inceler. Kapital yapıtının ilk cildi Karl Marx tarafından 1867 yılında yazılmıştır. Bunları not al…. Ağır ekonomi kavramları kullanmadan senin anlayacağın şekilde tekrar ifade edeyim. Kapital özünde kapitalist üretim biçimini ve ekonomik yasalarını anlatır. Bir baş yapıttır. Kapitalist üretim tarzını ve bu üretim tarzına tekabül eden üretim ve değişim koşullarını inceler. Kapitalizmin ekonomik yasalarının sosyalist üretim biçiminin öncüsü olduğunu ve sınıf mücadelesinin kapitalist toplumsal üretimden köken aldığını bunları da ortaya koymak amacıyla siyasi ve ekonomi olarak kapitalizmin eleştirel analizinden oluşan bir eserdir. Anlayacağın Kapital ağır bir ekonomi kitabıdır. Bilim ve sosyalizmin temel ilkelerini, artı değeri, artı değerin sömürüsünü, parayı ve paranın dolaşım yasalarını, diyalektik ve tarihsel bir bütünlük içinde kapitalizmi – materyalizmi irdeler.

Sonuç olarak senin okumadığın bir kitaptır. Ki okumuş olsaydın Kapital yapıtının sadece 1 cilt olduğunu söylemezdin. Ve sorduğum 12 sorunun tamamını cevapsız bırakmazdın. Sonuç olarak Devrimci bir partinin temel ilkelerinin ne olduğunu bilen bir insan olarak devrimci parti olduğunu iddia ettiğin ve içinde olduğun yapının bu yönde bir özellik taşımadığına inanıyorum. Sana gelince: kimseye bağımlı kalmadan, kendi iradenle özgür yaşamanı öneriyorum. Kişiliğini okuyarak, araştırarak, gezerek, görerek, çalışarak – emek harcayarak geliştirmeni öneriyorum. Hayatın her alanında dürüst olmanı, yalansız yaşamanı öneriyorum. Ve tabi ki insanlaşma sürecine girmeden, misyon edinen kişilerden olmamanı diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir