Lezzetli katıklı ekmekler burada pişiriliyor!

BÜLENT KAVUK

Antakya-Samandağ karayolu üzerinde yıllardır sürdürülen gelenek her geçen gün büyüyerek devam ediyor. Teknolojiye de meydan okuyan gelenek çerçevesinde gün içinde onlarca tandır üretiliyor. Modern fırınlar yerine halen gelenekçi adetlerle pişirilen ekmek, katıklı ekmek gibi yiyeceklerin yaşam bulduğu tandırların her birinin yapımının bir hafta kadar sürdüğü öğrenildi.

Antakya-Samandağ karayolu boyunca uzanan tandırlar için Hatay ilinin farklı ilçelerinden insanlar gelerek tandır satın alıyor.

Komşu illerden de gelen müşterilerin olduğunu söyleyen tandır ören kadınlar, tandır yaparak hem zaman geçirdiklerini hem de ev bütçelerine katkı sağladıklarını söylediler.

Çocuklarını üniversitede okutan aileler bile bulunduğunu söyleyen vatandaşlar, “Bu artık bizim bir mesleğimiz haline geldi” ifadesinde bulundular.

Özenle toplanan killi toprağın samanla karıştırılıp su ile uzun süre yoğrulmasıyla elde edilen çamura şekil veren kadınlar zahmetli işlerinden memnun olduklarını söylediler.

Dağ eteklerinden toplanan killi toprağın önce samanla karıştırıldığını anlatan kadınlar “Saman ile killi toprağı uzun bir süre yoğuruyoruz. Ardından güneşli havada bekletiyoruz. En son aşamada tandıra çeviriyoruz” dediler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube