‘Patlıcandan reçel olur mu?’ demeyin!

ÖZKAN BAKKAYLI
Gastronomi turizminin önde gelen şehirlerinden biri olan Hatay, zengin meze yelpazesinin yanı sıra tatlı ve reçel çeşitliliği ile de ön plana çıkıyor.
Yöresel tat arayanların ilk adresi olan Berk Buket Tatlıcılık, ceviz, patlıcan, kabak tatlısı, incir, turunç ve kebbet reçeli imalatı ile faaliyetine yıllardır devam ediyor.
Eski Antakya evleri arasında imalathanesi bulunan Ayhan Baklavacı, birçok meyve çeşidi ve hatta sebze ile tatlı ve reçel yaptıklarını söyledi.
Sebzelerden patlıcanı bile reçele dönüştürdüklerini vurgulayan Baklavacı, bu günlerde patlıcan reçelinin tam zamanı olduğunu aktardı.
İlk etapta patlıcandan yapılan reçele insanların ön yargıyla yaklaşıldığını belirten Baklavacı, “Yapılan ürünlere asla katkı adresi kullanılmıyor. Tamamı %100 doğal olarak el emeği ve göz nuru yapılıyor. Yapılan ürünlerimiz Türkiye’nin birçok noktasına ulaşıyor. Bu günlerde de patlıcan reçelinin tam zamanı. Hasadı yapılan patlıcan bize geliyor bir güzel yıkanıp kurutuluyor ve soyma, doğrama işlemine alınıyor. Ardından kireçte bir gün bekletilen patlıcan reçel olmak üzere yolculuğa başlıyor. 4 günün sonunda patlıcan reçeli hazır hale geliyor. Ziyaretçiler ziyaretleri sırasında patlıcana ön yargı ile yaklaşıyorlar ilk etapta. Hatta aralarında ‘Patlıcandan reçel olur mu?’ diye şaşıranlar oluyor. Olmaz diye düşünmeyin tadını alan bir daha alıyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir