Salvador Dali Kimdir?

HABER MERKEZİ

Salvador Dali ya da orijinal adıyla Salvador Domingo Felipe Jacinto Dali, 11 Mayıs 1904 ve 23 Ocak 1989 tarihleri arasında yaşantısını sürdürmüş bir ressamdır. Sürrealist ressam Dali; ressam, heykelci, fotoğrafçı ve filmcidir. Walt Disney ile birlikte bir animasyon üzerinde çalışan ressam, Salvador Dali Destino olarak da değer görmeye başlamıştır. Çünkü hazırladığı animasyon filminin ismi Destino’dur. İlginç resimleri ve gündelik hayatındaki tavırlarıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Dali; Belleğin Azmi, Yanan Zürafa, gibi çok ünlü tablolara sahiptir.

Sürrealist bir ressam olan Salvador Dali, tuhaf ve çarpıcı imgelerin bulunduğu resimleriyle sanat dünyasında kendisine özel bir yer bulan Dali, 20. Yüzyılın en dikkat çeken ressamları arasında yer alır. Dali’nin eserlerinde, bilinçaltında bulunanların su yüzeyine çıkması hedeflenir. Bu nedenle eserleri, bilinçaltındaki karmaşıklığı yansıtma konusunda oldukça başarılıdır.

Sürrealist ressam Salvador Dali, 11 Mayıs 1904 yılında İspanya’da dünyaya gelmiş olan bir sanatçıdır. Tam ismi Salvador Domingo Felipe Jacinto Dali i Domenech olarak ifade edilmektedir. İkinci çocuklarına da Dali ismini vermişler ve ilk çocuklarını anılarla yaşatmak için çok büyük bir çaba içerisine girmişlerdir. Bu durum, Dali’nin ilerleyen dönemlerde yaşadığı buhranların da kaynağı olacaktır.

Sürekli ölmüş abisinin gölgesini hisseden ve bununla yaşamak zorunda kalan Dali, sanatlarına da bu baskı ve gölgeyi yansıtmıştır. Hatta Dali, hayatının ilerleyen dönemlerinde yaşadığı söz konusu psikolojik baskıyı şu sözler ile anlatmıştır: “Doğar doğmaz tapınılan bir ölünün ayak izlerinden yürümeye başladım. Beni severken hala onu seviyorlardı aslında. Belki de benden çok onu. Babamın sevgisinin bu sınırları yaşamımın ilk günlerinde itibaren çok büyük bir yara oldu benim için.”

Dali, 1914 yılında annesinin de desteklemesiyle birlikte bir resim okuluna yazılmıştır. 1919 yılında ise Figueres Belediye Tiyatrosu’nda ilk sergisini açarak resim alanında profesyonel çalışmalarına başlamıştır. 1921 yılında Dali, annesini meme kanserinden kaybeder ve yaşamının en sıkıntılı süreci başlar. Dali, 1921 yılında Madrid’e taşınır ve burada da resim yapmaya devam eder.

DALİ’NİN SANAT ANLAYIŞI

İlk eserlerinde Dadaizm ve kübizm etkileri görülür. Resim alanında çalışmalarını ilerleten ünlü ressam, şair Federico Garcia Lorca ve film yapımcısı Luis Bunuel ile yakın arkadaş olur. 1926 yılında Paris’e giderek burada Pablo Picasso ile tanışır.

Eserlerinde Picasso’nun etkisi oldukça fazladır. 1929 yılında Luis Bunuel ile birlikte “Bir Endülüs Köpeği” adlı avangart kısa film çekti. Sanat hayatında sürrealizm, akımın öncüleri olan Andre Breton ve Paul Eluard ile tanışmasıyla kendisini hissettirmeye başladı. Sürrealizm akımında önemli bir yere sahip olan Belleğin Azmi’ni Dali, 1931 yılında yaptı. Zaman kavramının farklı bir şekilde yorumlanması olan eser, sanat dünyasında kendisine özel bir yer edindi.

1937 yılında Hollywood’a giden Dali, burada zamanın ünlü komedyenleri olan Marx Kardeşler ile tanıştı ve onlara bir film senaryosu yazarak film alanında da çalışmalarını sürdürdü. 1938 yılında ise Sigmund Freud ile tanıştı. Resimlerinde bilinçaltına yer veren Dali’nin Freud ile tanışması, sanat hayatı açısından da önemli bir yere sahipti. Birçok önemli esere imza atan ve sanat hayatında dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Salvador Dali, 23 Ocak 1989 tarihinde dünyaya gözlerini yumdu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir