Türbeler bakım ve onarım bekliyor!

SONAR GÜNEŞ

Depremden sonra olumsuz yönde etkilenen alanların başında gelen ve vatandaşların huzur bulduğu yerler olarak bilinen türbeler bakım ve onarım bekliyor. Onlardan biri de Üçgedik Mahallesinde yer alan Nebi Yunus Türbesi.

Türbe çevresinin ciddi hasar aldığını aktaran vatandaşlar, “Depremde türbeye bir şey olmadı ama türbenin etrafında ve özelikle merdivenlerinde ciddi hasarlar var. Çok sayıda insan da burayı ziyarete gelir dualarını eder ve gider. Fakat son halini gören vatandaşlar merdivenlerden inmeye çekiniyor” dediler.

Depremle birlikte daha birçok alan gibi kapılarını ziyaretçilerine kapatan türbeler bilindiği üzere Hatay’ın hemen her yerleşim biriminde bulunuyor ve inanç sahibi insanlar o türbelere giderek kimi zaman ibadetlerini yapıyor kimi zaman ise adadıkları adakları orada yerine getirerek pişirdikleri aş ile ihtiyaç sahiplerine dağıtıyor.

Ancak gelinen noktada artık bu tür faaliyetlerin yapılamadığını belirten vatandaşlar Depremin olumsuzluklarından kurtulacakları günü beklediklerini söylediler.

Vatandaşlar, “Bilindiği üzere ilimiz Hatay’da başta Antakya, Samandağ, Arsuz ve Defne ilçelerinde çok sayıda türbe bulunuyor. Bu türbelerin bakımı yine gönüllü vatandaşlar tarafından yapılıyor. Ancak deprem nedeniyle türbelere giden gelen olmayınca bakımlarını üstlenen gönüllü vatandaşlarda uğramaz oldu. Türbelerimiz her kesim için saygı duyulan değerlerimizdendir. Yetkili birimlerin türbelere özel alanlar açarak bakımlarını yapmaları gerekiyor” dediler.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir