Yanan tarihi miras yeniden inşa edilecek

HABER MERKEZİ

İskenderun ilçesi sahil şeridinde bulunan ve halk arasında “Catoni Binası” olarak bilinen tarihi yapıda dün akşam saatlerinde çıkan yangınla ilgili Vitamin Gübre Tarım Anonim Şirketi bir açıklama yayınladı.

Şirket sözcüsü, bu üzücü olayda en büyük tesellilerinin herhangi bir can kaybının yaşanmaması, yangının çevreye yayılmadan kontrol altına alınması ve söndürülmesi olduğunu belirtti. Ayrıca, sözcü, tarihi yapının Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu tarafından tescilli olduğunu ve aslına uygun şekilde yapılması zorunlu kılındığını vurguladı.

Açıklamada, restorasyon izinleri için gerekli olan projelerin bir kısmının hazır olduğu ve çalışmaların devam ettiği bilgisi de paylaşıldı. Yangının kısa sürede kontrol altına alınması için canlarını ortaya koyan itfaiye ekiplerine ve destek veren Hatay Valisi Mustafa Masatlı’ya, İskenderun Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek’e, Hatay Milletvekili Abdulkadir Özel’e, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Öntürk’e, İskenderun Belediye Başkanı Mehmet Dönmez’e ve İskenderun Emniyet Müdürü Nevzat Güneş’e teşekkür edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir