Yeşil zeytinden sonra sofraların gözdesi “Attun”

BÜLENT KAVUK
Farklı yöresel lezzetlerle kahvaltı sofralarını çeşitlendiren Hataylılar, yeşil zeytin kadar beğenilen siyah zeytine de rağbet gösteriyor.
Yeşil zeytinden farklı olarak tatlandırılan siyah zeytin (Attun) iki yöntem ile sofralarda yerini alıyor.
Doğal olarak tatlandırıldığı bilinen Attun zeytini, ilk olarak çuvallar üst üste koyularak acı suyunun akıtılması ve tatlandırılması bekleniyor, ikinci yöntemi ise bir kavanozun içine koyulan zeytin sallanarak tatlandırılıyor.
Yeşil zeytine göre daha buruşuk ve renk olarak siyah görünüme sahip olan zeytinin Antakya Uzun Çarşıda birçok noktada satışı yapılıyor.
Doğal tatlanan zeytine ilginin yoğun olduğunu söyleyen çarşı esnafı, “Attun zeytini, hasat öncesi ağaçtan yere düşen ve güneşin altında acı suyunu kaybeden bir zeytin çeşididir. Yeşil zeytine göre üretimi daha azdır. Fakat alıcısı çok fazladır. Normal zeytine göre daha çabuk tatlanır. İki çeşit yöntemi vardır; birincisi çuvallara toplanan zeytinler üst üste koyularak ağırlık ile acı suyunu birkaç günde atar ve sofrada yerini alır. İkincisi ise bir kavanozun içine yarısı dolacak şekilde koyulur ve belli aralıklara çalkalanır. Yine acı suyunu bırakan zeytin sofrada yerini alır. Bizim yörede bu zeytin çeşidine ilgi çok fazladır. Çünkü tamamen doğal yöntemlerle tatlandırılır. Elbette görüntüsü itibari ile bazı kişilerin tercihi olmayabiliyor” dediler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir