Akciğer Enfeksiyonu Belirtileri!

HABER MERKEZİ

Akciğer enfeksiyonu belirtileri nelerdir sorusu için; genel olarak benzer olmakla birlikte belirtilerin türleri ve şiddeti çeşitlilik gösterebilir, diyebiliriz. Bu noktada tüm belirtilerin bilinmesi, durumun anlaşılması hususunda oldukça önemli bir ipucu verebilir. Çoğunlukla görülebilecek akciğer enfeksiyonu belirtileri ise şu şekilde sıralanır: Belirtilerin başında yüksek ateş gelir. Bağışıklık sisteminin enfeksiyon ile mücadelesi esnasında ateşin yükselmesi olasıdır. Rahatsızlık süresince ateşin 40 dereceye kadar çıkması da mümkündür.

Enfeksiyon yüzünden yaşanan yüksek ateşe ek olarak titreme görülmesi de belirtiler arasında bulunur.

Enfeksiyon sebebiyle oldukça şiddetli göğüs ağrıları ortaya çıkabilir. Bıçak saplanır hissi yaşatan ağrılar, öksürme ve nefes alma sırasında ise ekstra artabilir.

Öksürük, en önemli enfeksiyon belirtileri arasında yer alır. Ciğerlerin iltihaplanması nedeniyle mukusun atılmasına da yardım etmesi dikkat çekicidir. Aynı zamanda kanlı öksürük görülmesi de muhtemeldir. Rahatsızlığın geçmesini takiben bir süre daha öksürük görülebilir.

Enfeksiyon şiddeti doğrultusunda özellikle kas ve sırtta ağrı hissedilebilir. Ağrının yoğunluğu yine kişiler arasında farklılık gösterebilir.

Nefes darlığı, hastalık süresince farklı düzeylerde hissedilebilir. Şiddetli şekilde nefes darlığı yaşamanız durumunda zaman kaybetmeden hastaneye gitmeniz ise çok önemlidir.

Akciğerlerde enfeksiyon oluşturan bir diğer etken bronşittir. Bu aşamada burun akıntısı ve hapşırık, durumu anlamanızı sağlayabilir.

Nefes alıp verme esnasında hırıltıya benzer seslerin ortaya çıkması akciğerlerinizde enfeksiyona işaret edebilir.

Bağışıklık sisteminin zarar görmesi sebebiyle bitkin ve yorgun hissedilebilir.

Oksijen miktarının azalması neticesinde dudak ve ciltte mavi rengi andıran görüntüler oluşabilir.

Mide bulantısı ile beraber sonucunda yaşanan kusma, hastalığın anlaşılmasını kolaylaştırabilir.

Kafa karışıklığı, ishal, iştah kaybı ve uyuşukluk gibi belirtilerin görülmesi de mümkündür.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir