Başıboş Şiirlerin Yalnızlığı; KÜSURATSIZ Pİ

HABER MERKEZİ

Şair Suat Gürbüz’ün “Başıboş Şiirlerin Yalnızlığı” adlı şiir kitabı Karina Yayınevi tarafından Mayıs 2021’de basıldı. Çoğu zaman ilham kaynağı kızı yön veriyor şiirlerinin konularına: özlem, vuslat, aşk, ayrılık, zıtlıkların uyumuna iman etmiş bilgenin içini dökmesi, bireyin kendisi ile hesaplaşması, modern bir dervişin içsel sohbetleri, bireyin kendini ve toplumu analiz etmesi, kurulu ve bozuk düzene bitmeyen isyan, kendi benliğinde aralıksız devrim yapan insan, kolektif (ortaklaşmacı) bir yaşam tarzı, eşitlendiğimiz bir ütopya, düşsel dünyada yolculuk, imge ve metaforların yardımı ile bu düşsel yolculuğa anlam katma, şiirin içinde şiirin ne olması gerektiğini anlatmaya çalışma gibi sonu gelmeyen temaları işliyor kitabındaki şiirlerinde…

Şair Suat Gürbüz’ün arka kapaktaki yazısını aynen aktarıyoruz; “bir cümleye küçük harfle başlandığını gördüğümüzde çoğumuz yadırgarız. oysaki büyük(!) işler peşinde koşan vurguncuları görmeyiz bile. işte şiir bunun için ortaya çıkmış olmalı; görmediklerimizi görelim, kendini büyük sananları alaşağı edelim diye. bir şiirde, şiirden daha büyük bir şey olamaz; hele de bir harf cümlenin başı olduğunu söylüyorsa. şiiri okurken hisleriniz canlanıyorsa, sırt çantanızı alıp yolculuğa çıkıyorsanız, son aşamada o yolculuktan farklı bir düşünce ile dönüyorsanız ya da yolculuğu uzatmayı düşünüyorsanız; şiir amacına ulaşmış demektir. sakın yanlış anlamayın şiir konusunda size asla ders vermek niyetinde değilim; sadece şiirin bana ciddi dersler verdiğini söylemek istiyorum.

SUAT GÜRBÜZ KİMDİR?

2004 yılında ODTÜ matematik öğretmenliğinden mezun oldu. 17 yıldır öğretmen ve 44 yaşındadır. Arya Nil isminde şiir gibi bir kızı var. 25 yıldır şiirlere yoldaşlık etmeye çalışıyor. Matematikte 3 anlamına gelen “Küsuratsız Pi” takma ismini kullanıyor. Bu takma isim ile yaklaşık 20 yıldır musahib (yol kardeşi.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube