Kadın Öykücüleri Anlatan Ortak Eser: SOTERİA…

ÖZKAN BAKKAYLI

Hatay’daki kadın öykücüleri anlatan, “Soteria/ Hatay’da ve Hayatta Kadın” ortak öykü kitabı Yazar Neslihan Seçkin Kanuncu öncülüğünde yayınlandı.

Kitapseverlerin, öykü, şiir, edebiyat ve kültür dostlarının katıldığı etkinlikte, sunuculuğu Dursaliye Şahan yaptı.

Şahan, tanıtımı yapılan kitaba dair şunları söyledi: “Neslihan Kanuncu Seçkin’in projelendirdiği ve Klaros Yayınları tarafından yayımlanan Soteria/Hatay’da ve Hayatta Kadın, adını; bazı kaynaklara göre güç, kurtuluş, bazı kaynaklara göre sağlık ve yenilenme olarak adlandırılan, Antakya Narlıca’da bir kazıda bulunmuş hamam mozaiğinden almıştır.

Yirmi sekiz Hataylı kadın yazarın öyküsünün bulunduğu çalışmasını, 8 Mart 2020 Dünya emekçi Kadınlar Günü’nde başlattı. Kırk yedi kadın yazar ile görüştü. Hataylı olan ve Hatay’da yaşayıp, hissederek yazan kadın yazarlarımızın öyküleriyle, okunası bir öykü kitabı oluşturmak isteyerek, bu sinerjinin okurlarımızda enerjiye dönüşeceğini düşündü.”

Öykülerinin yer aldığı kitaba dolaylı katkı veren 28 kadın öykücü şu isimlerden oluştu:

Yonca Yaşar, Neriman Yetek, Azime Yılmaz, Nuray Bulgurcu, Cemile Cereb, Dursaliye Şahan, Emire Ünal, Figen Zorba, Gülnaz Kavvas Nurlu, Güler Kalem, Gülsen Gülbeyaz, Hatice Elveren Peköz, Sühay Kıyak, Yasemin Mıstıkoğlu, Hatice Yakut, Şahiye Say, İnci Gürbüzatik, Nejla Daloğlu, Neslihan Kanuncu Seçkin, Nevra Çağlayan, Nisa Leyla, Beşerikli, Özge Özer Karadağ, Selamet Bağcı, Seval Eskiocak, Selma Sayar, Seval Karataş, Sevim Habip, Sibel Bilek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube