Evlilik sorunları çözümsüz değil

Bu satırlarda, yaşamımızın önemli alanlarından biri olan evlilik ve sorunları üzerinde duracağız. Biz güneşSENsin olarak seanslarımızda güçlü sorular sorarız. Danışanlarımız da kendi yanıtlarının izdüşümünün peşinden giderler. En nihayetinde şunu görürler; aradıkları bütün cevaplar içlerinde.

Aile-evlilik içerisinde gelişen sorunları kalıcı olarak çözmenin en etkili yöntemi bilinenin aksine evlilik terapisi değil Aile Dizimi Terapisi’dir.

Neden mi?

Bizler, evlilik modelimizi içine doğduğumuz aileden edindiğimiz bilgiler ve gözlemlerimiz sonucu oluşturmaktayız. Bunu yaparken, anne-babamızın evlilik modelini baz alırız. Onların da evliliklerini deneyimlerken kendi ebeveynlerini modellediklerini biliyoruz. Bu da bizi nesilden nesle aktarım gerçeğine götürmekte. Dolayısıyla, evlilik ilişkisindeki tıkanıkları çözmeye yönelirken ilk adım olarak aile gerçeğini inceliyoruz. Yanı sıra sağlıklı, tatminkar, mutlu ve sürdürülebilir evlilik modeli nedir? Onu belirleyip eskisinin yerine inşa ediyoruz. Evet. Yeniden inşa. Bu süreçte çiftlerin her biri ilişkideki kendi duruşunu baz alarak ilerlemektedir. Bu neden önemli? Toplum olarak çoğunlukla, kendimizden ziyade karşı tarafın yaptıklarına-yapmadıklarına odaklanırız. Genelde de negatif tarafından bakarız. Eksikliklere ve olumsuzluklara dikkat kesiliriz. Biz tam da bu noktada soruları tersinden sorarak FARKINDALIK oluşturuyoruz.

Öncelikle siz eşinize hangi bilgilerle yaklaşıyorsunuz? Ona nasıl davranıyorsunuz? Neler söylüyorsunuz? Ona, koşulsuz sevgiyle mi yoksa eleştirel mi yaklaşırsınız? Evliliğinize nasıl bir enerji yansıtıyorsunuz? En önemlisi de kendinize eş mi yoksa ebeveyn mi seçtiniz? İncelediğimiz evliliklerin çoğunda gördük ki reddettiğiniz-reddedildiğiniz ebeveyninize benzer bir eş çekiyorsunuz hayatınıza. Bazen tersi de olabiliyor. Seanslarda bunun sebeplerini açıklayınca evlilikteki ebeveyn-çocuk modeli hızlıca bırakılıyor.

Bu nedenle diyebiliriz ki her konuya olduğu gibi evlilik mevzusuna da bütünsel yaklaşmalıyız. Bir evlilik; çiftin birbirinden farklı kişilikleri, aileden getirdikleri, çevreleri, varsa çocukları, iş yaşamları vb. bağlamında değerlendirilmeli. Kısaca ifade edecek olursak, yeni bir ilişki modeli inşa etme sürecini çok yönlü ele almak gerek.

Şu önermede bulunmak isterim ki, evlilik ilişkinizin kalitesini yükseltmeye yönelirken öncelikle kendinizle ilişkinizi de mercek altına alın. Tecrübeyle sabittir; kendinizle ilişkinizi iyileştirmeden eşinizle ilişkinizde köklü ve kalıcı bir iyileşme sağlayamazsınız.

Özcesi; kişinin kendisiyle ilişkisini ve yaşamını SEVGİ temelinde yeniden düzenlemeden, evlilik ilişkisinde kalıcı bir çözüme ulaşmak mümkün değil.

İyi haber; Aile Dizimi Terapisi ve Zihin Biliminin etkin uygulamaları sayesinde danışanlarımızın, aile sistemleriyle yüzleşmelerini ve evlilik modeli de dahil aileden getirdikleri marazi kalıpları bırakıp kendi orijinal yaşam modellerini oluşturmalarını sağlayabiliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir