Güneşin sofrasındayız!

İzmir Turizm Fuarı’na katılan Bartın Kültür ve Turizm Müdürlüğü büyük beğeni topladı. Bartın standı fuara katılan vatandaşların ilgi odağı oldu.
TRT ve İzmir’deki gazeteler Bartın standını haber yaptılar. Fuarın açılışına katılan Bartın Valisi İsa Küçük bu bakımdan da takdir topladı. Turizm fuarının açılışını Kültür ve turizm bakanı Ertuğrul Günay’la birlikte yapması bir başka güzellikti. Bakanla Fuarı gezen İsa Küçük, Bakan Ertuğrul Günay’ı Bartın Standına da davet etmeyi ihmal etmedi. Bartın bu yanıyla da takdir toplamayı bildi. Standı ziyaret eden vatandaşlara Bartın’a ait yiyecekler ikram edildi. Dosyalar içinde Bartın dökümanları verildi.
İzmir’deki turizm firmaları Bartın standına gelip gerekli bilgileri aldılar. Firmalar bundan böyle Bartın’a uğrayacaklarını dile getirdiler. Bartın Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Atlaş, Bartın’da bir eviniz var, diyerek Egelileri Bartın’a davet etti. Fuar süresince Kültür Müdürlüğü çalışanları Selçuk Bölük, Hüseyin Boran, Metin Özdil’in epey çalıştıkları yoruldukları gözlendi.
16 Aralık Pazar günü Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Altaş, Ege ve İzmir’in en çok izlenen televizyon kanalında Yeni Asır Televizyonuna konuk oldu. Tam bir saat boyunca Bartın’ı anlatan Altaş, Bartın’ın ilçelerinden Bartın’ın geleneklerine, yemeklerine dek tüm güzelliklerini canlı yayında anlattı. Bartın’la ilgili film de gösterildi. Çok verimli geçen söyleşi zevkle izlendi.
Mehmet Altaş, yayında yazar Savaş Ünlü’ye teşekkür ederek, kentimizin fahri turizm elçisine teşekkür ederim, dedi. Sabah Kahvesi programında tüm insanları Bartın’ı tanımaya davet etti.
Anıları uzun süre belleklerde kalacak bir süreçti. Kendi adıma uzun yıllardan sonra dostlar arasında olmaktan dolayı mutluluk yaşadım. İzmir büyük kent, herkes kendi halinde, dostluklar üç beş sözcüğe sığdırılıyor. Günü değerlendirerek değil de gelecek ipotek altına alınarak, görüşürüz, yaparız, gideriz gibi boş vaatler, boş sözler insanı bıktırıyor.
Bartın’dan dostlarımın gelmesi, üç dört günlük birliktelik beni çok mutlu kıldı. Bartın’a gittiğimde aynı dostların nasıl pervane gibi döndüklerine tanık olan biriyim. Sevgili dostlarıma elimden geldiğince birliktelik, onları yalnız bırakmama isteğimi gerçekleştirebildiysem bundan huzur diyorum. Kordon’da şöyle bir gezmek, Alsancak’ta dolaşmak, bir alışveriş merkezine gitmek o dostlarımı mutlu ettiyse sevinirim.
Sevgili Mehmet Altaş televizyonda konuşurken bunları duyumsuyordum. Ondan daha çok heyecanı olan bendim. Bir saatte Bartın’ın güzellikleri anlatılabilir mi? Amasra’nın neresini anlatırsın? Yine de Sevgili Mehmet Altaş çok güzel topladı. Demolarla Bartın’ın gösterilmesi gereken yerlerini göstermeyi, bunları izleyenleri hayran bıraktırmayı bildi. Televizyonda heyecanla izlerken kim bilir kaç kez gördüğüm güzelliklere hayran kaldım. Balkondan başımı uzatınca kentin gürültüsü bana, şimdi oralarda olmak varmış, dedirtti.
Bartın Kültür Müdürü Mehmet Altaş, televizyonda konuşurken Bartın’daki dostları aramayı da ihmal etmedim. Sevgili dostum Altan Işık’ı aradım. O sıralar Bartın dışındaydı. Sanırım İzmit’e görevli olarak gitmişti. Onu her gittiğimiz yerden aradık, İzmir’i anlattık. Kitap fuarlarının değişmez elemanı Koçak Pazarlamadan Mehmet’i de aramadan edemedik. Bazen bizim aramıza eski Bartın, yeni İzmir Kültür Müdür Yardımcısı Cengiz Bey de katılıyordu.
Televizyondan nerelere geldik. Güneşin sofrasındayız, dostların arasındayız. İnsan mutlu olmaz mı?
Televizyonun, medyanın önemi her zaman gündemde. Var olmanın olmazsa olmazı. Bartın televizyonda tanıtıldıktan sonra gidenler, orayı merak edenler çoğaldı. Ülkemiz turizmi de böyle değil mi? Gerekli tanıtım yapıldıktan sonra ülkemiz turizm zengini olacağı da bilinen bir gerçektir. İşte o reklam, tanıtım olayını bir kullanabilsek, bundan ülkemiz de insanımız da kazançlı çıkacaktır. Ancak onu alnımızın akıyla yapmak koşuluyla…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir