Hatay’da mücbir sebep uygulaması 31 ağustosta sona erdirilemez!

 

HABER MERKEZİ

Hatay Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler (SMMM) Odası depremin en çok yıkım gösterdiği Hatay için kapsamlı raporlar içeren eylem planı hazırladı.

Hatay SMMM Odası Başkanı Jale Marufoğlu, SMMM Odası Samandağ Temsilcisi Gül Oruç ve Yönetim Kurulu Üyeleri hazırladıkları eylem planı ile ilgili Samandağ Belediye Başkanı Emrah Karaçay’ı ziyaret etti.

Hatay SMMM Odası Yönetim Kurulu Başkanı Jale Mağrufoğlu ve Beraberindeki heyet Belediye Başkanı Karaçay’a konu ile ilgili bilgilendirme yapıp katkı destek talep etti.

Hatay Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası bu soruna sessiz kalmayacağını açıklarken Hatay SMMMO Başkanı Marufoğlu yaptığı açıklamada, “Hiçbir şeyin normalleşmediği bölgemizde, esnaftan ve işyeri sahiplerinden ötelenmiş vergi ve sosyal güvenlik borçlarının ödenmesini beklemek, beyan ve bildirimlerin bu sürede verilmesini istemek asla kabul edilemez. Ülkemizin içine girdiği ekonomik kriz deprem bölgesini ve ilimiz Hatay’ı her yerden daha fazla sarsmış durumda. Barınma sorunu ile iç içe geçen mülkiyet ve şehrin doğal yapısının korunması telaşındaki yüzbinlerce hemşerimizin, esnafımızın ve işverenlerimizin yepyeni vergilere değil, pozitif ayrımcılığı içeren ekonomik tedbirlere, muhasebeci ve mali müşavirler olarak bizlerin de belirsizliklerin ortadan kalktığı bir işleyişe ihtiyacı var. Hatay Mali Müşavirler odası olarak; deprem sebebi ile meslek mensuplarını, şehrin esnaf ve işverenlerini bekleyen sorunlar hakkında kapsamlı bir rapor hazırlayarak kamuoyu ile paylaştık. Merkezi hükümeti, idareyi harekete geçirmek ve çalışma yaşamını bekleyen sorunlar hakkında kamuoyu oluşturmak için hazırladığımız eylem planını adım adım yaşama geçiriyoruz. Bu dönemde paydaş kurum ve kuruluşları, ilgili odaları, dernekleri, yeni seçilen Belediye başkanlarımızı ve ilimizin her partiden bütün milletvekillerini bilgilendirmek ve sorumluluk almalarını sağlamak üzere ziyaretlerimizi 3 Temmuz günü Samandağ’dan başlatmış bulunuyoruz. Devamında büyükşehir ve bütün ilçe belediye başkanları, ilçe yöneticileri ve TBMM’deki tüm partilerin yetkilileri ve il milletvekillerimize ulaşmak ve onlarla birlikte TBMM’de açıklama yapmak üzere adımlarımızı hızlandırıyoruz. Hatay SMMM odası yönetimi olarak Samandağ Belediye başkanı sayın Emrah Karaçay’ı ziyaretimiz ilk adımı oluşturdu. Yaptığımız ziyaret sonucunda hemşerilerimizin barınma sorunu öncelikli olmakla birlikte, işsizlik ve ticari hayatın sekteye uğramasını engellemenin ekonomik kriz ortamında yaşamsal olduğu konusunda ortaklaşılan görüşmeden dayanışma ve birlikte mücadele etme kararlılığı çıktı. Samandağ Belediye Başkanımız sayın Emrah Karaçay’a nazik kabullerinden dolayı teşekkür ederiz” ifadelerine yer verdi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir