Hayat sürprizlerle doludur

Hayat insanı bazen şaşırtır işte, önümüze gelen fırsatlarla, şanslarla… Düşünün bazen şu an olduğumuz konumu bile, geçmişte düşünemezdik.
Çevremde bununla ilgili çok hikaye duyuyorum.
Mesela çok ilginç bir hikaye vardır;
Adamın biri bir gün, temizlik işleri için Microsoft’a temizlik işçisi olarak başvurur. İnsan Kaynakları, bir ön görüşmenin ardından küçük bir anket yapılır ve;
– “İşe alındın, e-mail adresini ver, sana başvuru formunu göndereyim, aynı zamanda, işe başlamak için geleceğin günü bildiririm” der.
Adam çaresiz, bilgisayarının ve dolayısı ile e-mail adresinin olmadığını söyler. İnsan Kaynaklarından, onun adına üzüldüklerini, fakat e-mail’i yoksa, kendisinin de var olmadığını ve kendisi de olmadığı için işe alınamayacağını söylerler.
Adam umutsuzca, ne yapacağını bilmeden, cebinde sadece 10$ ile çıkar. Ve bir markete girerek 10 kilo domates alır. Kapı kapı dolaşarak, 2 saat içerisinde sermayesini ikiye katlar. İşlemi birkaç kez daha tekrar eder ve aksam eve döndüğünde 60$’i vardır.
Artık bu şekilde yaşayabileceğini anlar, her sabah erkenden evinden çıkar ve aksam geç saatlere kadar çalışır, her gün parasını üçe, dörde katlar.
Kısa zaman sonra, bir el arabası alır, bunu bir kamyonla değiştirir ve bir sure sonra artık, birçok araçtan oluşan bir nakliye şirketi sahibidir. Beş sene geçer. Adamımız Birleşik Devletlerin en büyük gıda nakliye şirketlerinden bir tanesinin sahibidir artık.
Kendisi ve ailesi için genel hayat sigortası yaptırmaya karar verir. Bir sigorta şirketini arar, kendine uygun bir sigorta şekli seçer ve konuşma biterken, sigortacı, teklifi gönderebilmek için adamın e-mail adresini ister. Adam e-mail’inin olmadığını söyler. Sigortacı şaşırır: – “Hayret, e-mail’iniz yok ve bu hanedanlığı kurabildiniz. Düşünün, ya bir de e-mail adresiniz olsaydı kimbilir ne olurdunuz?”
Adam düşünür ve şu cevabı verir:
–“Ne olacaktı, Microsoft’ta temizlikçi olurdum!!”belki de o gün adam, temizlikçi olsaydı, bu kadar zengin olmayacaktı.
Bazen hayatımıza ne kadar şanssızım dediğimiz olaylar bize daha güzel şansların kapısını açar.
Büyüklerimizin bir lafı vardır ya “her şer de bir hayır vardır.” diye ne kadar doğru aslında önümüze çıkan olumsuzluklar hemen yolumuzu değiştirmesin.
Hemen umutsuzluğa kapılmayalım.
Unutmayalım hayat sürprizlerle doludur..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir