Kitap Sevdası

Okumayı, okuma sevgisini alışkanlık haline getiren bir insan yalnız değildir hiçbir zaman. Çayını yudumlarken, kendinden geçercesine kitabının üzerine kapanmış birisinin kiminle, nerede olduğunu bilemezsiniz. Kitap okumak, farklı dünyalara açılan kapıları aralamanın en iyi ve keyifli yoludur. Hiç göremeyeceğimiz yerleri görmek, şahit olamayacağımız hikâyelerin içerisinde yaşamak, en doğru bilgilere ulaşmak adına atılabilecek en güzel adımdır ve mutlaka ki, her şey bir yana kitap okumanın faydaları saymakla bitmez. Düzenli kitap okuyan kişilerin beyinlerindeki bağlantılar güçlenmektedir.

Kişinin empati yeteneğinin artmasını sağlamaktadır. Kitap okuyan kişiler daha fazla kelime kullanırlar. Çünkü kelime dağarcıkları gelişir ayrıca stresi azalttığı uzmanlarca da kanıtlanmıştır.

Düzenli kitap okuyan kişiler geceleri daha rahat ve dingin uyurlar ve depresyon belirtilerinin azalmasına destek verdiği gibi zamanla depresyonla baş etmeyi de sağlar.

Okuma sevdası ve sürekliliğinin sonunda, her kitap bize yeni bir ufuk açacaktır. Bu aralar her ne kadar fırsat bulamasam da, sizden gelen kitap tavsiyelerini dikkate alıyorum. İnsanlar her ne kadar yeni nesili bu konuda eleştirseler de ben o kadar umutsuz değilim ve çevremde gençlerin diğer yaş gruplarına göre hassasiyetini görebiliyorum. Yakın zamanda tanıştığım güzeller güzeli bir genç arkadaşımızın da bu konudaki hassasiyeti beni daha da heyecanlandırdı. Van da yaşayan bu güzeller güzeli arkadaşımızın adı İmran Botan, 25 yaşında, engelli bakım ve rehabilitasyon, hemşire öğrencisi olan arkadaşımın kitap sevgisi kendisine hayran bıraktırıyor. Hele ki duygularını kâğıda öyle güzel aktarıyor ki okurken o duygunun içinde kayboluyorsun. Böyle gençlerimizi gördükçe dünyadan hayattan umudu kesilmiyor insanın ve biliyorsun ki umudu biz yeşertiyoruz. Yazımı, güzel arkadaşım İmran’ın dizeleriyle bitirmek istiyorum.

Kolaysa gitmek

Solsun çiçeklerin

Güneş doğmasın

Ay geceyi aydınlatmasın

Mevsimler kış olsun

Yeşermesin tohumlar

Bir anneden doğmasın çocuklar

Umutlar olmasın

Gidip de gelmek varsa kalmak hiç olmasın

Ölüm sessiz

Tabuta konulan bedenin kefensiz

Toprağın çakıl taşları

Kolaysa gitmek,

Gelişler hiç olmasın…

İMRAN BOTAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir