KONTEYNIR KENTLER

Yardım kuruluşları kademeli olarak çekiliyor!

HABER MERKEZİ

Depremin üzerinden 17 ay geçti. Ancak Antakya, Defne ve Samandağ’da insanların çok büyük kısmı konteyner kentlerde kalıyor. Yardımlar giderek azaldı, depremin en çok etkili olduğu iki ilçe Antakya ve Defne’de hizmet veren birçok kuruluş, kademeli olarak çekiliyor. Depremin ilk günlerinde ki yardım yoğunluğundan artık eser yok. Antakyalı ve Defneliler ise “Sadece gelen yardımlarla yaşamak biz de istemiyoruz. Bu durum belli bir noktadan sonra bizleri dilenci kent durumuna düşürür. Yaşanan sorun yardımların çok azalmasından ziyade Antakya ve defne ilçelerinde ekonomik döngünün başlamamasıdır” dediler.

Geçen 17 aya karşın belirsizlik en ihtiyacı hissedilen konularda bile sürüyor. Depremzedeler daha ne kadar süre konteynerde kalacaklar, evler ne zaman bitecek, kimlere nereden teslim edilecek belirsiz. Her gün yeni bir sorunla uğraşmaktan yaslarını yaşamaya fırsat bulamıyorlar. Bir kısmı yasını yaşamaya fırsat bulamazken başka bir kısmı ‘Bu acı dinebilecek türden değil’ diyor.

Yardımların kesilmesine tepki gösteren kesimde var. Yerle bir olmuş deprem bölgesinde boş tarlalar ve yıkım devam eden noktalarda enkaz yığınları dışında bir şey bulunmadığını söylediler.

Bu durumda depremzedelerin halen yardıma ihtiyaçları bulunduğunu ileri süren vatandaşlar, “Yaz mevsimiyle birlikte ihtiyaçlar değişti. Artık mont, kazak, battaniye yerine su ve gıda malzemeleri gerekiyor. Ancak bu alanda çok ciddi bir yetersizlik hâkim. Yardım kurum ve kuruluşları buraları terk etti. Çok az sayıda kurum ve kuruluş kaldı ki onlarda yakın bir tarihte çekileceklerini söylüyorlar. İş olmadığı için çok zor durudayız” dediler.

Depremzedelerin büyük bir bölümü TYP kapsamında çalışıyor. Ancak bu çalışma süresinin sınırlı olması onları zor durumda bırakıyor. En çok yaşanan sorunlar arasında yer alan ulaşım sorununu da dile getiren depremzedeler, “Ulaşım çok yetersiz kaldı. Daha iki gün önce bir de ulaşım ücretlerine zam yaptılar. Ancak ortada yolculuk yapabilecek yeterli sayıda otobüs yok. Bir yerden bir yere giderken saatlerce beklediğimiz oluyor” ifadesinde bulundular.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir