Rutin

Biraz daha küçük yaşlarımdayken her gün yeni bir aktivite, her gün yeni ortamlar, hep adrenalin isterdim. Sonra yıllar geçti ev, iş, aile derken aslında huzurlu olduğum hayatın  sabah işe gidip akşam eve dönmek, ihtiyaçlarımı karşılayabilmek, sevdiklerimin huzuru ve sağlığını koruyabilmek olduğunu fark ettim.

Hayatınızda eminim ki sürekli yeni iş girişimlerinde bulunan; sürekli ev, arabasını satan, hayatını külliyen değiştiren, kıyafet değiştirir gibi partner değiştiren insanlar vardır. Bu tarz insanlar bana haz odaklı, sorumluluk bilinci az, adrenalin limiti yüksek gelirler.

Aslında toplumun dizaynında aile kurmak, iş gücüne katılmak, mülk edinmek, tatile gitmek, çocuğun eğitimi vs. önemli bir yer tutar. Bunlar hem toplumsallaşma için hem de bütüne entegre olmak için önemli birer yapıtaşıdır. İşte bu bütüne bireysel bir karşı tavır, soyutlanma ve benimsenmeme ile  sonuçlanabilir.

İşte toplumsal hayata bu denli  sirayet etmiş rutinler; iş hayatında prensiplere, aile hayatında kurallar ve disipline, eğitim hayatında alışkanlık ve standartlara  genişlediğinde başarı, huzur ve özsaygıyı beraberinde getirecektir.

Haz ilkesini ne kadar erteleyip nispeten daha sıkıcı olan ve geleceği inşa edecek olan iş ve koşullarla meşgul olursak ;kendi özsaygımız ve fayda düzeyimize katkı sağlamış oluruz.

Her başarı bir takım rutinlerden geçer. Ebeveynlik, partnerlik; mesleki başarı, arkadaşlık ilişkileri de dahil..

 

“Zeki insanda rutin, tutkunun göstergesidir.”

Mason CURREY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir