Tecrübe

Tecrübe, kel kaldıktan sonra hayatın sana tarak vermesidir.

 

Tecrübe yaşla değil yaşantıyla ilgilidir ve zaman sadece armutları olgunlaştırır.

 

İş ilanlarında deneyimli personel ararlar; bunun nedeni iş ve işleyişten anlamak, insan ilişkileri konusunda beceri kazanmış olmak, pratik çözümler bulmak, ast-üst ilişkisini bilmek,özel hayat sınırlarını bilmek..

 

Herkes bir şeyleri öğrenerek gelişir. Hayatın her anı yeni bir deneyimdir. Kimi insan konforundan çıkmak istemez, korkularıyla yaşar, kimi insan kendini arayışa çıkar deneyimler, mücadele eder. İşte bu tecrübeyi oluşturan temel farktır.

 

Acemilik de içinde enerji, bilgi iştahı ve gençliği barındırdığı için önemlidir ancak her şey teorik olarak öğrenilmez bazen usta- çırak ilişkisi, bazen kriz yönetimi becerisi, bazen gözlemleme gücü gerekir.

 

Tecrübelerini biriktirmeyen, kendinden sonrasına aktarmayan kişiler ve toplumlar aynı hataları yapmak zorundadırlar. Aynı dersten devamlı sınıfta kalırlar. Bu da büyük bir zaman kaybını doğurur. Tarih, ders almayanlar için kendisini tekrarlamaktan öteye gidemez.

Konfüçyus

 

Tecrübeli olmak hayatın her aşamasında var olan bir süreçtir. 2.çocukla beraber daha bilgili birer ebeveyn, 2.meslek yılınızla beraber artık stajyer olmayan bir çalışan, 2. İlişkinizde daha uyumlu bir partner olursunuz mesela..

 

Tecrübeli olmak önemli ama hayatın her alanında olduğu gibi burda da denge önemli. Her şeyi kuralına uygun, net, rutin yaptığınızda bu sefer de robot gibi hissetme, obsesyonlar geliştirme ya da tükenme görülebilir sizde.

 

Tecrübe okulunun öğrenim ücreti yüksektir; ama akılsızlara bir şeyler öğretebilen, başka okul da yoktur.

Albert Einstein

Picasso bir lokantada otururken garson onu tanır… Ve ona bir kağıt uzatıp üzerine bir resim çizmesini ister.

Picasso kırmaz ve hemen bir resim çizer. 5 dakika içinde kağıdı garsona verir ve bin dolar ister.

Garson çok para istediğini vurgulayarak “Ama 5 dakikada çizdiniz. Bunun için bin dolar mı istiyorsunuz” diye tepki gösterir.

Picasso’nun cevabı: Sadece 5 dakika değil, 40 yıl artı 5 dakika…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir