Tutumlu olmaya ilk adım

Gelir durumumuz nasıl olursa olsun, hesaplı hareket etmek hem ülke ekonomisine hem de kendi ekonomimize katkı sağlamak açısından önemli. Ev ekonomisini yönetmek için en önemli konulardan biri tasarruf. Çabuk tüketmeye alıştığımız bir dünyada üretim ve tüketimin dengesini korumalıyız ve özellikle ev içinde bu dengeyi sağlamak da biraz zor olabiliyor. Bütçemizi doğru kullanmanın yolu sadece az para harcamak değil, tasarruf etmek ve tüketim alışkanlıklarımızı değiştirmekten geçiyor. Ev ekonomisini yönetmek aile içerisindeki refahı bozmadan kaynakların verimli kullanılmasıdır. Gelin, şimdi ev ekonomisini yönetmek için neler yapabiliriz.

1.Faturalar

İlk olarak faturalarınızı gözden geçirmeniz faydalı olabilir. Hem enerji tüketimini azaltacak hem de bütçenizi koruyacak ipuçları verebilirim. İlk olarak, gereksiz enerji tüketimine yol açmamak için lambaları ihtiyacınız olmadığı zamanlarda açık bırakmamaya dikkat edebilirsiniz. Aynı zamanda tasarruflu ampuller kullanarak elektrik faturanızı azaltabilirsiniz. Ayrıca odalarınızı güneş ışığından maksimum yararlanabileceğiniz şekilde dekore etmek de kış aylarında daha az enerji tüketmenizi sağlayabilir.

2.Alışverişinizi Planlayın

Giyim, yiyecek, ev eşyası alışverişimizde de özenli olmamız gerekiyor. Markete çıktığımızda ihtiyaçlarımızı almalı ve gereksiz hiçbir şey almamalıyız ve bunu engellemek içinde alışverişe çıkmadan önce bir liste hazırlamalıyız. Alışverişinizi ürünlerin tüketim tarihi geçmeden tüketecek kadar almak ve bitirmediğiniz ürünlerin saklama koşullarına dikkat etmeliyiz. Bunun için aylık değil, haftalık olarak alışverişe çıkmalı, kampanyalı ürünleri takip edip bozulmayan ürünleri satın almakta iyi bir çözüm olabilir.

3.Atmayın, dönüştürün

Döngüsel ekonomiyi güçlendirmek için evlerdeki kaynakları yeniden kullanmanın da önemli bir rolü var. Kullanmadığımız ürünleri ekonomik sisteme dâhil etmenin birçok yolu var. İkinci el ürünlerinizi satabileceğiniz ya da kiralayabileceğiniz çok sayıda uygulama ve internet sitesi bulabilirsiniz. Boş zamanlarınızda “kendin yap” videoları izleyip kıyafetlerinizi ve eşyalarınızı yeniden değerlendirerek bu tarz masraflarınızı azaltmanız da mümkün..

Ve en önemlisi aile bireyleri içinde tasarruflu olmayı bilinçlendirmeli ve çocuklarımızın da tasarruflu olmaları konusunda yönlendirmeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir