Uzun Çarşı ‘misss’ gibi kokuyor

Ziyaretçilerin ilk durağı; “Tarihi Kömbe Durağı”
TOLGA KORKMAZ
Antakya tarihi uzun çarşıda, 200 yıllık fırından buram buram yöresel lezzet kokuları yükseliyor.
Yaklaşık 200 yıllık bir geçmişe sahip olan “Tarihi Kömbe Durağı” taş fırını, kömbe, külçe, kerebiç, kaytaz, Antakya simidi gibi yöresel ürün çeşitleriyle ziyaretçilerin ilk durağı olmayı başarıyor.
Aile büyüklerinden üçüncü kuşak olarak işletmeyi devralan Kadir Günay ve Habip Altınöz, üretilen tüm ürünlerin ‘Anne eli değişmiş’ gibi yapıldığını söylediler.
İşletme sahibi olan Kadir Günay ve Habip Altınöz, “Ürünlerimiz günlük hatta birçoğu saatlik olarak pişirilmekte. Kentimizin bilindik lezzetlerini tarihi uzun çarşıda ziyaretçilere üç kuşaktır sunaya çalışıyoruz. Hijyen ve müşteri memnuniyeti bizim için çok önemli” dediler.
Kömbe yapımında special ürünlerinin yer aldığını belirten Günay ve Altınöz, sade, cevizli, keçiboynuzu özlü, mahlepli, Antep fıstıklı ve hurmalı olmak üzere 6 çeşit kömbe yaptıklarını sözlerine eklediler.
Son olarak kömbe yapılışından söz eden Günay ve Altınöz, “Malzeme seçiminde işin ucuzuna değil, en kalitelisine bakıyoruz. Büyüklerimizden öğrendiğimiz anne eli lezzetini üç kuşaktır ziyaretçilere vermeye çalışıyoruz. İlk önce işe sevgimizi katarak ardından baharat ve malzemelerinin karıtılması ile başlıyoruz. Bilindiği gibi kömbeye 7 çeşit baharat giriyor. Bunun yanı sıra içerisine koyulan tereyağı da çok önemli. Lezzetlerimizi Türkiye’nin dört bir yanına gönderiyoruz” şeklinde sözlerini tamamladılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir