Karne zili çaldı!

23 Ocak’ta başlayan ve 3 Şubat 2023’te sona erecek6 Şubat ise ilk ders zili çalacak olan tatilin ilk haftası başladı. Çocuklu ailelerin yol haritasına en çok yön veren dönem okulların yarı yıl tatiline girdikleri tarihler oluştur. Okul ortamından uzaklaşıp, aktivitelere yön veren aileler ve çocuklar için mükemmel fırsatlardan biri.
Çocuklar sömestr tatilinde aileleri ile daha çok zaman geçirecekler. Bu süreçte zamanı etkin ve güzel kullanmak çok önemli. Elbette gezilmeli, Televizyon izlenmeli ama eğitimden de uzak kalınmamalı.
Sosyal ortamlarda da becerileri geliştirecek ve eğitime ağırlık verecek faaliyetler tercih edilmeli.
Okul dışında aile ile yapılan aktiviteler çocuklar için daha faydalı olduğunu düşünüyorum. Ancak bunun tersini yapan aileler de var. Tatil boyunca bir aktivite yapılmamış ve çocuk elinden telefonu düşürmemiş, öğrendiği bütün bilgileri şu kısa sürede unutmuş olaraktan başlayabilir yeni döneme.
Bu yüzden anne ve babalara büyük görev düşüyor burada.
Çocuklarla verimli zaman geçirmeli hem eğlendirmeli hem de eğitmeliler.
Durumu özetleyen çok sayıda psikolog ve makaleler var, “Çocuğunuzla birlikte yapacağınız bir tatil programı; ihtiyaç hissettiği dersleri tekrar edip pekiştirmeyi, kitap okumayı, oyun, eğlence ve gezi gibi etkinlikleri içerdiğinde daha verimli hale dönüşebilir. Çocuğun spor, sanat ve diğer alanlarda, kendi seçeceği bir konuda hobisinin olması, kendi yetenek ve becerilerini haz alarak geliştirmesine katkı sağlayacaktır. Bu amaçla açık havada yapacakları fiziksel aktiviteler, arkadaşlarıyla yapılacak planlar, çocuklara uygun tiyatro, sanat, bilim temalı çeşitli atölye çalışmaları, ilgilerini çekebilecek müze, sergi ve şehir gezileri değerlendirilebileceğiniz alternatifler içerisinde yer alabilir”
Bence bu önerilere bir göz atılmalı ve çocuklar için ara tatil fırsata çevrilmeli…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir