Oyunlar çocukları tehdit ediyor!

21’inci yüzyılda tüm dünyada hızla yayılan internet, hayatımıza sunduğu kolaylıkların yanı sıra içerisinde barındırdığı tehlikeli içeriklere de kolayca ulaşılması, çocuklar ve gençler başta olmak üzere herkes için ciddi tehdit oluşturuyor.

İnternet üzerinden oynanan oyunlar, bahis sitelerinde şans oyunu adı altında oynana sanal kumar, elde edilen haksız kazanç, kripto para oyunlarında kaybedilen büyük miktardaki paralar, kullanıcıların psikolojisini olumsuz etkilemekte ve bu durum aile ilişkileri başta olmak üzere bozulan sosyal ilişkilerin ardından kişiyi intihara götürebilecek seviyede ciddi sonuçlara sebep olabiliyor.

İşte bu sanal oyunlar ailelerin kâbusu…

Peki bu sanal oyunların sonucuna gelene kadar alınacak en önemli tedbir anne ve babanın çocuğa ayıracağı bir saat bile olsa ZAMAN. Çünkü oyun bağımlılığı yaşayan çocuk ve gençlerin, sanal ortamlarda geçirdiği süre arttıkça gerçeklik algıları bozuluyor ve bu onları bu olumsuz sonuçlara sürükleyebiliyor.

Psikolog Kerem Gümüş’ün dediği gibi; “Eğer bir çocuk anne ve babasının yanında vakit geçirmek yerine başka bir ortama tercih ediyorsa burada aile iletişiminde bir sorun var demektir. Orada vakit geçirmesi psikolojik etkilerin sonucunda meydana gelen bir şeydir. Bir çocuk anne babası tarafından anlaşılmadığını düşünüyorsa, ailesinin ilişki noktasında problem yaşadığını gözlemliyorsa, kendisini ifade edebileceği, beğenilebileceği, kendisini ait hissettiği ortamlar arar. Çünkü bir çocuğu annesi, babası ve anne-baba ilişkisi yetiştirir. Çocuğun psikolojisinin sağlam olmasında bu 3 etken rol oynar. Eğer bu 3 ilişkiden birinde sorun varsa çocuk bu tarz yerlere gitme ihtiyacı hisseder. Çünkü çocukların temelde hem aidiyet hissetme hem huzur hissetme hem de beğenilme ihtiyaçları var. İnternet bunları karşılayabileceği en iyi ortam.”

Elbette bazı çocuklar her ne kadar el bebek gül bebek yetişse dahi, ailesi ile sık zaman geçirse dahi bu oyun bağımlılığına kapılıyor ve aynı sonuçlar doğurabiliyor. Tüm sorumluluk anne ve baba da olmamalı. Bu konuda ülkemizde bu oyunların denetlenmesi gerekir. Hatta birçok sosyal medya platformunun yasaklanması gibi bu tarz oyunlarda takip altına alınarak kapatılması ve erişimine engel olunması gerekir.

Burada büyük yük aslında anne ve babadan çok sosyal platformları denetleyen kurum ve kuruluşlarda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir